CHORWACJA. Nin

Nin. Maleńkie miasteczko, położone 20 km na północ od Zadaru, które tylko z pozoru wygląda niepozornie. W rzeczywistości to miasto królewskie, gdzie odbywały się koronacje królów i było pierwszą stolicą kraju. 

Starówka Ninu leży na wyspie połączonej dwoma mostami: Górnym i Dolnym, a do miasta prowadzi Brama Górna i Dolna.  Na starówce zobaczymy m.in. kościół św. Anzelma, Muzeum Archeologiczne oraz ruiny rzymskiej budowli.

★ Najważniejszym zabytkiem Ninu jest kościół św. Krzyża z IX w., uważany kiedyś za najmniejszą katedrę świata (40 m obwodu), ponieważ był najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu. Podobno bryła kościoła oddaje pozycje słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego. Dzięki temu kościół spełniał najprawdopodobniej funkcje kalendarza lub zegara.

★ Charakterystyczny pomnik znajdujący sie w centrum miasteczka przedstawia Grgura Nińskiego (Grzegorza z Ninu). Grgur był biskupem Ninu w latach 900–929. W chorwackiej literaturze historycznej przedstawiany jako obrońca języka i pisma słowiańskiego (głagolicy). Biskup ma w Chorwacji jeszcze dwa pomniki - w Splicie i w Varaždin. Według legendy dotknięcie dużego palca lewej stopy Grgura, ma zapewnić zdrowie i szczęście.

 ★ Słynna Ninska Laguna to łacha drobnego piasku usypana mechanicznie. Miejsce idealne dla dzieci ze względu  na płytką i ciepłą wodę. Dodatkowo stworzono tu wszelkie warunki komercyjne by w pełni wykorzystać powstałą plażę. 

Muzeum Soli. Solana Nin to 1500 - letnia tradycja wydobywania soli. Zajmuje powierzchnię 55 hektarów, na które składa się ok 150 basenów solankowych. Zbiór soli odbywa się dwa razy w sezonie, który trwa około 63 dni. Jak można wyczytać ze strony muzeum, cały proces produkcji jest naturalny, co powoduje, że jest niezwykle uzależniony od warunków pogodowych. Wystarczy jeden deszczowy dzień lub silny wiatr, niska temperatura lub schodząca z gór Velebit bura i cały proces warzenia należy rozpoczynać od początku. Najcenniejszym produktem Solany jest „Cvijet Soli”, czyli „Kwiat Soli”. Sól ta jest wyjątkowo bogata w składniki mineralne (ponad 75 minerałów i mikroelementów). W ostatnich 11 latach Solana Nin produkuje średnio 3200 ton soli rocznie. 

Na terenie Muzeum jest dobrze zaopatrzony sklepik z produktami zawierającymi ninską sól. Samo muzeum ma dosyć skromną oprawę (dwie sale przedstawiające dawną scenkę wydobywania soli). 

Kościół św. Mikołaja zobaczymy przy trasie Nin-Zadar. to budowla zbudowana na planie koniczyny. Według legendy, w Ninie koronowanych było siedmiu królów Chorwacji, którzy po koronacji przyjeżdżali do kościoła św. Mikołaja, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz w kierunku czterech stron świata. Mimo niewielkich rozmiarów budowla jak i jej malownicze położenie jest charakterystycznym punktem okolicy. 

 

 




Kościół św. Anzelma



Rzymskie ruiny


Kościół św. Krzyża






Ninska Laguna.



Muzeum Soli.

 





Kościół św. Mikołaja






Komentarze

Copyright © Drążki.eu