Street Art. MURALE w Warszawie (Targówek)

Niepozorna dzielnica Targówek dla wnikliwych poszukiwaczy murali kryje kilka kolorowych niespodzianek. 

1. Autor: Magdalena Rytel / Wallart.pl (Polska), 2017
Tytuł: "Mały Książę"
ul. Rajgrodzka 13 
 
Inspiracją do namalowania muralu była książka Antoine de Saint Exupery'ego „Mały Książę”. Mural powstał w ramach projektu „Targówek aktywny. Razem kreujemy rzeczywistość!".
 

 

2. Autor: Weronika Zdzichowska (Polska), 2016
Tytuł: "Morska Pani"
ul. Rajgrodzka 25

Autorką tego obrazu jest uczennica gimnazjum nr 143 na Bródnie, która wygrała konkurs na projekt muralu „Kolej na Pragę”.

3. Autor: Cyrcle (Stany Zjednoczone), 2014
Tytuł: "Collapse"
ul. Radzymińska 140

Według malarskiego duetu mural ma antywojenne przesłanie. Co ciekawe, pierwotna wersja muralu wyglądała nieco inaczej. Autorzy nie byli zadowoleni z końcowego efektu i mural został poprawiony. Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping.

4. Autor: Twożywo (Polska), Farbfieber (Niemcy), 2010
Tytuł: "Człowieczy los"
ul. Radzymińska 150

Mural powstał w ramach światowego projektu realizowanego przez Fundację Open Art Project "go east – go west" z okazji obchodów 20-lecia partnerstwa Warszawy i Dusseldorfu.

5. Autor: Michał "Sepe" Wręga (Polska), 2016
Tytuł: "System Edukacji"
ul. Rogowska 6

Prace tego artysty można zobaczyć nie tylko w Polsce, ale również na murach m.in. Oslo, Pragi, Berlina, Mediolanu czy Stambułu. Praca Sepe to „gorzki komentarz do coraz wyraźniejszego kryzysu systemu wartości dotykającego nie tylko polską, ale i ogólnoświatową politykę i podległe jej media. Posługując się groteskową metaforą teatrzyku kukiełkowego, autor zwraca uwagę na coraz bardziej jaskrawą i niepokojącą retorykę wojny

Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping.

6. Autor: Loesje (Holandia), 2015
Tytuł: -
ul. Gościeradowska 9
 
Kolejny w Warszawie mural autorstwa kolektywu Loesje. Artyści podkreślają, że w ich pracach najważniejszą wartością jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.
 

 
7. Autor: Nieznany, 2014
Tytuł: Ignacy Jan Paderewski
ul. Bartnicza 8
 
Mural upamiętnia słynnego pianistę, kompozytora, polityka i patrona mieszczącego się tu gimnazjum nr 143.


 
8. Autor: Michał Frydrych (Polska), 2010
Tytuł: Jan Paweł II
ul. Krasiczyńska 4/6
 
Kolorowy mural w stylistyce lat 60. przedstawia Jana Pawła II od ramion w dół, który udziela komunii świętej młodej dziewczynie. Scenkę oplatają cytaty z papieża: "Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb" oraz "Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro". Na opłatku, który przyjmuje dziewczyna, znalazł się dwuznaczny w tym kontekście wyraz "głąb".



9. 10. Autor: Maciej Wierzbicki & Wallart (Polska),  2019
Tytuł: Dziadek i Babcia
ul. Barkocińska 2 a i Barkocińska 4
 
Te dwa optymistyczne murale spoglądają na siebie z naprzeciwległych ścian budynków. Szkoda tylko, że często murale są pięknym tłem dla śmietników... 😐
 

 
11. 12.  Autor: ClickAd (projekt), Hallo Art (Wykonanie), 2019-2020
Tytuł: "Szanujemy przeszłość, Patrzymy w przyszłość"
ul. Zamiejska 17

Te dwa murale wzbudziły nieco kontrowersji. Na pierwszym muralu widzimy młodą, współczesną dziewczynę wychylająca się z balkonu, autobus i samochód jadące ulicą, a w tle Pałac Kultury. Na dole napis "Targówek 2020". Drugi mural przedstawia wiejski obrazek: złociste zboże, parterową chatę, kury, starszą kobietę w chuście na głowie. Podpis na dole: "Targówek 1970". I w tym miejscu pojawiają się uzasadnione kontrowersje - tak nie wyglądał Targówek 40 lat temu.
 
13. Autor: Mieszkaniec Targówka (Polska), 2016
Tytuł: -
ul. Kołowa 20

Praca powstała w ramach projektu Otwarta Rampa na murze teatru.

Komentarze

Copyright © Drążki.eu