Street Art. MURALE w Białymstoku

 

Białystok słynie nie tylko z tego, że jest stolicą Podlasia, ale również z ... murali. Oprócz kultowego już - "Dziewczynki z konewką" możemy obejrzeć wiele innych. I wszystkie, które udało nam się znaleźć (a nie było to łatwe, ponieważ murale rozsiane są po wszystkich dzielnicach Białegostoku) opisałam poniżej...

 

1. Autor: Natalia Rak (Polska), 2013
Tytuł: "Dziewczynka z konewką"
al. J. Piłsudskiego 11/4

Pracę stworzyła Natalia Rak, absolwentka łódzkiej ASP. Inspiracją do powstania tego muralu była legenda o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskiego pt. „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Właścicielem praw do wizerunku jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Mural powstał w ramach akcji Folk on the street. Absolutnie kultowy mural.


2. Autor: TAKTAK (Polska), 2017
Tytuł: "Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba"
ul. Radzymińska 18
 
Największy mural w Białymstoku - 36 m wysokości i 10 m szerokości powstał w ramach Folk on the street. Kolejny dzieło mocno osadzone w kulturze ludowej Podlasia. Mamy już na muralach gwarę, wycinankę, legendę, a teraz pojawiła się  tkanina dwuosnowowa. Chłopiec został od razu skojarzony z Dziewczynką z konewką ;) Pierwowzorem motywu jest praca "Pieczenie chleba", której autorką jest Lucyna Kędzierska, tkaczka z Wasilkowa (Wasilków znajduje się na  Szlaku Rękodzieła Ludowego - ośrodek kultywujący oryginalną technikę tkactwa dwuosnowowego).


3. Autor: Paweł Swanski Kozłowski (Polska), 2012
Tytuł: "Smok-kurczak"
ul. Waryńskiego 8

Charakterystyczny motyw dla tego artysty smoko-kurczak  tym razem wylądował  na dwóch ścianach budynku. Mural powstał w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej.



4 i 5. Autor: Anna i Jerzy Łabanowscy (Polska),1973
Tytuł: "Gołąb pokoju i wiejskie plony"
al. J. Piłsudskiego20/3
 
Dwa najstarsze murale w Białymstoku. Wykonane techniką sgrafitto - nakładanie trzech warstw barwionego tynku. Wymowa obydwu murali jest jasna - traktorzysta, młodzi rolnicy niosą plony swojej ciężkiej pracy. Mural powstał (a jakże!) z okazji Dożynek Centralnych.


6. Autor: Nieznany, 2015
Tytuł: "Cztery mini murale na temat tolerancji"
al. J. Piłsudskiego20/2/1

Przepiękne mini murale namalowane w ramach akcji promowania tolerancji  przez Urząd Miasta. Namalowanym historią towarzyszą słowa Jana Pawła II: "Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej". 




7. Autor: Morten Andersen i BASE23 (Niemcy), 2013
Tytuł: "Żubry"
ul. Zamenhofa 5C

Mural przedstawia żubry - symbol Podlasia w bardzo nowoczesnej formie. Mural powstał w ramach Dni Sztuki Współczesnej. 


8. Autor: Stanisław Szumski "Szum" (Polska), 2012
Tytuł: "Czerwona ściana"
ul. Zamenhofa 5C
 
Mural powstał w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej jako zwycięski plakat promujący to wydarzenie.

9. Autor: Paulina Horba (Polska), 2015
Tytuł: "G(wa)ra w Scrabble"
ul. Zamenhofa 4
 
Rzeźbiarka, Paulina Horba,  stworzyła pracę, która ma zwrócić uwagę na tutejszą gwarę, na lokalny folklor  w sposób nowoczesny. Gra w Scrabble jest popularna zarówno wśród dzieci i młodzieży jak również wśród dorosłych. Ceramiczne kafle imitują płytki popularnej gry. W układance znalazły się wyrazy, które wyszły już z codziennego użycia, ale są podlaską gwarą. I tak:
małanka - to błyskawica; skawarotka - patelnia; kiziak - źrebak; bonda - to placek z mąki chlebowej; zorka - pierwsza gwiazda pojawiająca się na wieczornym niebie; uciesny - radosny; inaksy - inny, zagon - pas ziemi.
Mural powstał w ramach festiwalu Folk on the street.
 
 

10. Autor: Grzegorz Radziewicz, M. Ceirowski, Marcin Sokołowski (Polska), 2015
Tytuł: "Pamięć - Mural kolażowy"
ul. Wiejska 41 
 
Praca łączy kolaż trzech technik artystycznych, płaskorzeźby, muralu i instalacji świetlnej. W zależności od pory dnia i nocy - zmienia się odbiór i tło pracy.  Temat przewodni pracy to kobieta i dom.

11. Autor: Jarosław Fabiś (Polska), 2018
Tytuł: "Ojcowie Niepodległej"
ul. Zwierzyniecka 1

Pierwszy mural w Białymstoku nawiązujący tematyką do odzyskania niepodległości. Mężowie stanu -  Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński, wspólnie robią sobie selfie. Ideą muralu nie było epatowanie cierpieniem, tylko ukazanie w sposób lekki i optymistyczny wybitnych ludzi, którzy ramię w ramie walczyli o dobro Polski. Praca powstała z inicjatywy IPN-u. Zajmuje 180 m2, zużyto około 90 litrów farby.

 
12. Autorzy: Magdalena Talmon, M. Ceirowski, Damian Dworakowski (Polska), 2017
Tytuł: "Matka Natura"
ul. Konopnickiej 12c
 
Mural przedstawia Matkę Naturę - nie epatującą wielkością czy kolorem. Jest naturalna, wtapia się w otoczenie. Praca wykonana podczas festiwalu Lumo Bijalistoko.
 
 
 
 
13. Autorzy: Magdalena Talmon, M. Ceirowski, Damian Dworakowski (Polska), 2018
Tytuł: "Matka Natura - Woda/Biała"
ul. Zwierzyniecka 5
 
Kolejny mural z cyklu  "Matka Natura". Kobieta symbolizuje rzekę Białą, która przepływa przez Białystok. Rzekę, która daje niezbędną do życia wodę. Niewidocznie dba o drzewa, o przyrodę i ludzi. Mural powstał podczas V edycji Festiwalu Lumo Bijalistoko.
 

14. Autorzy: Etnograff czyli Katarzyna "Katka", Maciej "Kamer" Szymonowiczowie (Polska), 2015
Tytuł: "Wycięte z natury"
ul. Zwierzyniecka 7
 
Mural nawiązuje do tradycyjnej sztuki kultury ludowej i prezentuje podlaskie wzory ludowe. Tworzenie wycinanki jest zbliżone do techniki szablonu w street arcie. Ptaki w Wycięte z natury" niosą przekaz solidarności z ogólnopolską Kampanią na rzecz rzadkich i ginących gatunków ptaków "Jestem na pTAK!"  
 

15. Autorzy: Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie (Polska), 2016
Tytuł: "Tribute to Tesla"
ul. Towarowa 1
 
Mural powstał  na cześć wynalazcy Nikoli Tesli w 160 rocznicę Jego urodzin. Wykonano go przy użyciu trzech technik: mural, relief i instalacja świetlna. Szkoda, że mural jest w nieciekawym miejscu do którego nie ma bezpośredniego dostępu.  Mural powstał podczas festiwalu Lumo Bijalistoko.
 

16. Autorzy: Dominik Rutkowski (Polska), 2016
Tytuł: "Henryk Sienkiewicz"
ul. Sienkiewicza 57

Pisarz przedstawiony został w stylu kubistycznym. Z muralu dowiemy się, że Henryk Sienkiewicz żył 170 lat i zmarł całkiem niedawno, bo 2016 roku. Takie cuda ;)

17. Autorzy: Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie (Polska), 2018
Tytuł: "Wiecznik Białostocki"
ul. Ciepła 1

Mural przedstawia pierwszą stronę gazety... która nigdy nie powstała, ale mogłaby zostać wydrukowana 12 listopada 1918 roku. Mural powstał na XIX wiecznej kamienicy (jedynej w tej okolicy). Obraz wykonany jest bardzo precyzyjnie i z dbałością o szczegóły. Widzimy zabrudzenia drukarskie, rozmazany tusz, zagięcia czy zacieki.
 

18. Autor: Dariusz Paczkowski (Polska), 2015
Tytuł: "Utkany wielokulturowością"
al. Piłsudskiego 19

Inicjatorem powstania muralu była Fundacja Klamra (w ramach projektu "Mowa Miłości"). Obraz nawiązuje do białostockich tradycji tkackich - widzimy kolorową tkaninę, wplecioną w nią napisy (w różnych językach słowa miłość, zaufanie i odwaga) oraz symbole różnych kultur i religii. To ma podkreślić wielokulturowość Białegostoku. W 2018 roku mural został zdewastowany. Dzięki błyskawicznej reakcji aktywistów i mieszkańców dzieło zostało odmalowane, dodatkowo zyskało odbicia rąk uczestników tej akcji. 
 

19. Autor: M. Ceirowski (Polska), 2017
Tytuł: "Malwy"
ul. Lipowa 24

Mural ukryty w cichym podwórku przedstawia obraz sielskiej podlaskiej wsi: widać dwie bielone tradycyjne  chałupy pokryte strzechą otoczone kwiatowym ogrodem.


20. Autor: Andrzej Muszyński (Polska), 2008
Tytuł: "Ludwik Zamenhof"
ul. Zamenhofa 26
 
Mural przedstawia najbardziej znanego białostoczanina - Ludwika Zamenhofa oraz jego sąsiadów i przyjaciół. Miejsce muralu nie jest przypadkowe - w tym budynku urodził się i mieszkał Zamenhof. 

 

21. Autorzy: Marcin "Boast" Sokołowski i Paweł "Ower" Lewandowski (Polska), 2016
Tytuł: "Balans"
ul. 1000-lecia Państwa Polskiego 14

Przekazem muralu jest aby umieć złapać balans między pracą, codziennymi problemami, a odpoczynkiem. Czasem warto spróbować spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Mural powstał podczas festiwalu Lumo Bijalistok.
 

 
22. Autor: Rafał Roskowiński (Polska), 2018
Tytuł: "Ks. Michał Sopoćko"
ul. Białostoczek 22

Autorem tego ogromnego muralu (300 m2) jest twórca Gdańskiej Szkoły Muralu. Dzieło powstało w 10 rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki.

 
23. Autorzy: Rafał Roskowiński wraz z uczniami pobliskiej szkoły (Polska), 2018
Tytuł: "Muzyka i Taniec..."
ul. Radzymińska 34

Niewielki mural znajduje się na stacji transformatorowej między blokami. Mural przedstawia tancerzy z krajów  z których pochodzą uczniowie szkoły. Znajdziemy tu czeczeńskiego tancerza, krymskie tatarki i muzyka w stroju podlasko-kurpiowskim. Przesłaniem muralu jest to, że muzyka i taniec łączą  wszystkie narody i są uniwersalne.
 

24. Autorzy: S.Kaczanowska, K.Kowalska, U. Stachijuk, M.Matysiuk, A. Kozicka (Polska), 2014
Tytuł: "Zofia Nałkowska"
ul. Gen. J. Hallera 21
 
Mural powstał z okazji 130 rocznicy urodzin pisarki i działaczki społecznej. Akcja została zorganizowana przez inicjatywę "Dziew/czyny", która propaguje działania o charakterze kulturalnym i społecznym oraz ideę równego traktowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.



25. Autor: Rafał Roskowiński (Polska), 2019
Tytuł: "Zenek Martyniuk"
ul. Gen. J. Hallera 25
 
Król namalował Króla!  Sylwetka Zenona Martyniuka (białostoczanina, muzyka disco polo) została utrzymana w klimacie lat 90-tych. Jak to zwykle bywa w tym temacie - połowa miasta była za projektem, a połowa przeciw... 


26. Autorzy: Base 23 i Tobias Kroeger (Niemcy), 2014
Tytuł: "Stwór z Gajowej"
ul. Gajowa 77

Mural powstał podczas East Side Street Art. Przedstawia postać/stwora w połączeniu stylu klasycznego i kubizmu.
 



27. Autor: Francesco Camillo Giorgino MILLO  (Włochy), 2015
Tytuł: "Domek z kart"
ul. Swobodna 60 
 
Motywami charakterystycznymi w pracach tego włoskiego artysty jest wizerunek chłopca  pomiędzy blokami w bardzo oszczędnych kolorach. Mural powstał w ramach 30. Dni Sztuki Współczesnej. 
 
 

28. Autorzy: Anna Kitlas (Polska) i Francesco Cherkos (Włochy), 2013
Tytuł: "Kobieta w masce"
ul. Batalionów Chłopskich 1 
 
Mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Normalny Białystok. Mural przedstawia czarnoskórą kobietę, która ściąga maskę białej kobiety. Obok niej znajduje się cytat Kazimierza Przerwy-Tetmajera: "Ludzie są równi, tylko nierówność ich dzieli". 

 
 
29. Autorzy: M.Ceirowski oraz dzieci (Polska), 2015
Tytuł: "Paw"
ul. Armii Krajowej 29 

Mural powstał w ramach akcji "Farby w rękę i pod rękę" organizowanej przez Komendę Miejską Policji i Urząd Miasta. Pracę pod kierunkiem artysty wykonały dzieci, ozdabiając ogony pawi odciskami swoich rąk. Pawie mają symbolizować mozaikę kultur i  podkreśla różnorodność i wielokulturowość w Białymstoku.

 
30. Autorzy: Paweł Lubiński oraz dzieci (Polska), 2015
Tytuł: "Tajne nauczanie"
ul. Wierzbowa 7

Mural przedstawia partonów VII LO -  twarze nauczycieli tajnego nauczania na tle wiatraka z Ponikła, gdzie odbywały się tajne komplety. Artysta stworzył obraz wraz z uczniami liceum.


31. Autorzy: M.Ceirowski i Marcin Sokołowski (Polska), 2018
Tytuł: "42 Pułk Piechoty"
ul.Legionowa 7

Trzyczęściowy mural zaprojektowali uczniowie szkoły. Mural przedstawia herby 42. Pułku Piechoty, Białegostoku i logo szkoły oraz zarys miasta. Praca powstała w ramach uczczenia 100-lecia niepodległości Polski.
 

 

32. Autorzy: Grupa "Sweet Damage" (Rumunia), 2016
Tytuł: "Chłopiec z wędką"
ul. Antoniukowska 42

Mural przedstawia  chłopca, który próbuje złowić rybkę z akwarium za pomocą skomplikowanego systemu kołowrotków. 

 
33. Autor: - , 2021
Tytuł: "Maria Skłodowska-Curie"
ul. Broniewskiego 1

Dwukrotna noblistka - Maria Skłodowska-Curie jest patronką tej szkoły. Mural powstał z okazji 100-lecia powstania szkoły.
 
 
34. Autor: Maciej Szupica (Polska), 2018
Tytuł: "Liberecon por la Mondo"
ul. Warszawska 19
 
"Liberecon por la Mondo" w języku esperanto znaczy "Wolność dla świata". Ludwik Zamenhof, najbardziej znany białostoczanin na świecie twórca języka i idei esperanto.
 
 
35. Autor: Grzegorz Radziewicz (Polska), 2020
Tytuł: "Cztery pory roku"
ul. M. Skłodowskiej-Curie 13
 
Pomysł stworzenia muralu narodził się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, które ma w swoich zbiorach największą w Polsce, liczącą prawie siedemset sztuk, kolekcję tkanin dwuosnowowych. Malowidło ma 6 metrów szerokości i 27 metrów długości. Kształtem przypomina wieżę ze spadzistym daszkiem, który tworzy logo Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Pozostałą część kompozycji wypełniają wzory z tkaniny dwuosnowowej Felicji Puzanowskiej z 1986 roku przedstawiające przyrodę i mieszkańców podlaskiej wsi. Są to wytkane misternie postacie ludzi pracujących w polu, państwa młodych, dzieci z palmami wielkanocnymi, wóz zaprzężony w konia, maszyny rolnicze, drzewa.

 
36. Autorzy: Jan Estrada-Osmycki i zespół FUTD (Polska), 2019
Tytuł: "Wyślij pocztówkę  do babci"
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14a
 
Maral powstał w ramach festiwalu Up To Date, który ma na celu łączenie pokoleń. Mural przedstawia 90-letnią panią Eugenię, która jest babcią białostockiego dziennikarza. Babcia podobno jak zobaczyła mural rzekła: "Co Wy narobili?" 
Na dole muralu widnieje tekst: "Sami przed sobą zgrywamy wiecznie zabieganych i zajętych, przez co zapominamy o tym, co zbyt często uznajemy za niewarte zapomnienia. Czasem dotyczy to naszych najbliższych, czasem po prostu nas samych. Dbaj o bliskich, pamiętaj. To proste :)"
Dzieło niedługo zostanie zamalowane, ponieważ budynek przejdzie gruntowny remont. Są jednak plany, że mural wróci na ścianę ponownie. 


 
 
 
37. Autor: - , 2017
Tytuł: "Przenikanie"
ul. M. Skłodowskiej-Curie 10

Przestrzenne dzieło przedstawia miasto Białystok dawniej i dziś. Mapa po lewej stronie jest kopią historycznej mapy z 1935 roku. Mapa po prawej stronie to współczesna mapa miasta. Górna część pracy odnosi się do drewnianej zabudowy, która uleciała z przestrzeni miasta. Elementami uzupełniającymi mural są technologie świetlne: neonowe domy oraz kontur współczesnej mapy, nałożony na historyczny plan miasta- widoczne w nocy. Mural powstał w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko.
 

 
 
38. Autorzy: Przemek (Polska), 2020
Tytuł: "Kolorowe wariacje ludzkiej twarzy"
ul. Podleśna 21


 
39. Autor: Jaune (Belgia), 2019
Tytuł: "Robotnicy"
ul. Młynowa 2
 
Dla poszukiwaczy murali jest to fantastyczna zabawa, by znaleźć mini-robotników w przestrzeni miejskiej. Miejsc jest kilkanaście, ale tylko kilka jest wskazanych w internecie. Nam udało się zobaczyć ten jeden. Pracownicy komunalni to główni bohaterowie humorystycznych instalacji artysty. Jaune chce zwrócić uwagę jak ważną społeczną służbę pełnią robotnicy, którzy dla wielu z nas pozostają niezauważalni. Prace powstały w ramach festiwalu Underground/Independent.


 
40. Autor: M. Ceirowski (Polska), 2018
Tytuł: "Żołny i szerokodziub"
ul. Św. Rocha 3
 
Barwny mural przedstawia dwa gatunki ptaków: Żółnę zwyczajną oraz szerokodziub czarnobrewy. Mural ozdobił dwie ściany stacji trafo.



 
41. Autor: Stefan Rybi (Polska),1973
Tytuł: "Prawa miejskie"
ul. Rynek Kościuszkowski 5a

Fresk przedstawia osiem postaci w strojach barokowych oraz napis: "Nadanie praw miejskich A.D. 1749". W rzeczywistości Białystok otrzymał je 1692 roku, ale wówczas o tym nie wiedziano. Praca powstała w ramach obchodów Dożynek Centralnych.
 
 
 
42. Autor: Sławomir Chudzik (Polska),1973
Tytuł: "Ks. Jan Krzysztof Kluk"
ul. Suraska 2
 
Dwubarwne i dwuwarstwowe sgraffito o wymiarach 630 cm x 530cm. Przedstawia ks. Jana Krzysztofa Kluka z Ciechanowca (1739-1796), wybitnego przyrodnika. Popiersie księdza ukazane w profilu, zwrócone w lewo. Twarz szczupła, włosy krótkie, ubrany w strój kapłański – sutannę. Najprawdopodobniej powstało na 2 września 1973 r., kiedy to w Białymstoku zostały zorganizowane Centralne Krajowe Dożynki.
 

 
43. Autor: -
ul. M. Skłodowskiej-Curie

 
 
 
 
 Białystok, 27-31.08.2021

Komentarze

Copyright © Drążki.eu