LITWA. Kłajpeda

Kłajpeda jest najstarszym,  trzecim co do wielkości i jedynym miastem portowym na Litwie. Port Kłajpeda jako jeden z nielicznych portów w północnej części Europy pozostaje wolny od lodu nawet podczas najzimniejszych miesięcy. Tym samym gwarantuje nieprzerwaną nawigację i prace portu.

Skąd się wzięła nazwa Kłajpeda? Teorie są dwie. Według legendy nazwa miasta pochodzi od słów oznaczających ludzkie ślady na grząskim podłożu. Nazwę osadzie miał nadać jej założyciel, który na okolicznych bagnach stracił brata, po którym zostały tylko ślady na piasku - tu pojawia się legenda o smoku.  Jednak językoznawcy wywodzą to określenie od słów "Klaip eda" czyli "jeść chleb".

Promenada nadrzeczna, liczne statki, marina, port, urocza architektura (domy z muru pruskiego) oraz brukowane uliczki Starego Miasta sprawiają, że Kłajpeda jest fantastycznym miejscem dla turystów. Spacerując po Kłajpedzie można szukać również oryginalnych rzeźb, które na pewno umilą spacer młodszym turystom, a jest ich tutaj naprawdę dużo. Kilka godzin to zdecydowanie za mało na dokładne obejrzenie miasta.  Zobaczyliśmy tylko kilka miejsc, nie docierając ani do centrum miasta ani do Muzeum Morskiego z Delfinarium na czele.

Stare Miasto. Zaczynamy spacer od Placu Teatralnego na którym znajduje się postać bohaterki wiersza miłosnego poety Szymona Dacha - pomnik Anusi z Tharau. Tłem pomnika jest Teatr Dramatyczny. Stare Miasto mocno odzwierciedla historię Kłajpedy, dlatego architektura w tym obszarze bardzo różni się od reszty kraju. Można tu znaleźć domy z muru pruskiego – cegłę oddzielają drewniane belki, a ulice poprowadzone są pod kątem prostym.

Statek "Meridianas". Ozdoba portu. Piękny wycieczkowy statek pełniący również funkcję restauracji. 

Port, marina i promenada. Bardzo przyjemne miejsce na spacer. Liczne ławeczki, kawiarnie i górujący nad otoczeniem budynek Old Mill Hotel. Zacumowane łodzie, a w oddali widoczna infrastruktura portowa nadaje industrialny i wyjątkowy klimat temu miejscu.

Figury/rzeźby. Warto poszukać choćby kilku:

Czarny Duch (Juodasis vaiduoklis). Przedstawia ona legendarną postać, która w XVI wieku miała ukazać się przerażonemu strażnikowi portu i ostrzec go, że miastu kończą się zapasy. 

Cudowna myszka. Na rzeźbie wyryto słowa zaklęcia: „Myśli przemień w słowa – słowa staną się cudem”. Podobno myszka ma nadprzyrodzoną moc i może spełniać życzenia, ale tylko te dobre. Podobno wystarczy je tylko wyszeptać jej do ucha. 

Garniec z pieniędzmi, Smok, Kominiarz czy Syrena

 










 


 















 

 









Kłajpeda, 07.07.2022

Komentarze

Copyright © Drążki.eu