Tykocin (Podlasie)

Wjeżdżając do Tykocina brukowanymi drogami od razu czujemy, że znaleźliśmy się uroczym miejscu, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Zwykle jest tu gwarno (kilka razy przejeżdżaliśmy przez Tykocin), ale tym razem było cicho i spokojnie. Najważniejszym miejscem w Tykocinie jest rynek. 

Rynek jest wyjątkowym zabytkiem urbanistycznym miasta. Istnieje od momentu powstania Tykocina, jednak obecny wygląd zachował z XVIII w. Jego trapezowaty kształt i barokowy styl przyciągają uwagę. Otoczony zabytkowymi domami i brukowaną ulicą, obsadzony kwieciem zachęca do odpoczynku na licznych ławeczkach. 

Głównym punktem miasteczka jest kościół p.w. Trójcy Świętej. Barokowa świątynia typu bazylikowego została wybudowana dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu w latach 1740 – 1750. 

Pomnik Stefana Czarnieckiego. Pamiątkowy monument pochodzi z 1763 r. Został wzniesiony z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego. Jest to najprawdopodobniej drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy świecki pomnik w Polsce.

Wielka Synagoga w Tykocinie to pozostałość po istniejącej tu niegdyś licznej gminie żydowskiej. Budowla została wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r.

Zamek w Tykocinie – zamek króla Zygmunta II Augusta znajduje się na  północnym brzegu Narwi. 

Warta uwagi jest wystawa "133 opowieści. Tykocin w latach 1885–2018” w domu przy placu Czarnieckiego 10.  Ta multimedialna ekspozycja przybliża losy miasteczka poprzez relacje mieszkańców oraz historie przedmiotów. Składają się na nią 133 tytułowe opowieści - jedna na każdy rok. Pierwsza pochodzi z 1885 roku, czyli z czasów początku budowy domu. Jest ona także symboliczną granicą żywej, przekazywanej międzypokoleniowo pamięci, którą przywołuje współautorka ekspozycji i właścicielka domu, pani Maria Markiewicz.






 

 










   


  










 Tykocin, 27.08.2021




Komentarze

Copyright © Drążki.eu