Lublin

Lublin.
Okazał się czarnym koniem tych wakacji. Taką wisienką na torcie.
Pięknym zamknięciem sezonu wakacyjno-letniego... Nie wiem czy to za sprawą pogody czy po prostu Lublin jest taki urokliwy... :)  Atrakcji co nie miara, chyba wszystkie zaliczyliśmy ;)


1. Stary Browar PERŁA i pijalnia piwa.

Browar Perła przy ulicy Bernardyńskiej to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846 – 2001 produkowano piwo. 

Zwiedzając zakamarki piwnic w towarzystwie przewodnika można poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia i postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo. Doskonałym zwieńczeniem zwiedzania (w tak gorący dzień jak był wtedy) była degustacja piwa w wyjątkowej sali, będącej dawną leżakownią Browaru.











2. Regionalne Muzeum Cebularza.

Podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest historia powstania wspaniałego wypieku, z którego słynie miasto. W trakcie wizyty każdy dowie się czegoś z historii Lublina, pozna legendę i przepis na cebularze oraz odkryje właściwości jego składników.






3. Wieża Trynitarska - najwyższy, 40-metrowy punkt widokowy w Lublinie.

Ze szczytu wieży spogląda blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Podobno do dziś czuwa nad miastem… Na jej ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków.



 

4. Zamek w Lublinie.
Zamek należy do największych symboli Koziego Grodu. Obecnie mieści się w nim muzeum, ale jeszcze w połowie poprzedniego stulecia pełnił on funkcję… więzienia! Historia zabytku rozpoczęła się w XII wieku. Na przestrzeni wieków był on jednak wielokrotnie przebudowywany, żeby w XIX wieku otrzymać swoja obecną neogotycką formę.  
 







5. Brama krakowska - XIV-wieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie, historyczny symbol grodu.





6. Stare Miasto / Lubelska Trasa Podziemna.
Lubelskie podziemia to ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt.
 
👀 Spacerując Starówką warto podnieść głowę do góry i spojrzeć na balansującą na linie rzeźbę. To dzieło artysty Jerzego Kędziory. Rzeźba przedstawia słynnego sztukmistrza z Lublina - Jaszę Mazura.


 







 7. Plac po Farze.

Nazwa placu pochodzi od pierwszego, zbudowanego w murach miasta kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła, zwanego Farą. Według podań, w XIII w., wzniósł go Leszek Czarny w podzięce za zwycięstwo nad Jadźwingami. W XV w., od zachodu, dobudowano potężną wieżę widoczną z odległości 5 mil od Lublina. Ze względu na zły stan budynku, Farę rozebrano w 1857 r. na rozkaz  gubernatora lubelskiego Albertowa. Znaczną część wyposażenia kościoła przeniesiono do ówczesnej katedry, a dzisiejszej Archikatedry Lubelskiej. Makietę kościoła oraz rekonstrukcję jego fundamentów można obecnie oglądać na Placu po Farze.




 8. Fontanny mutlimedialne na Placu Litewskim.













                                    


Komentarze

Copyright © Drążki.eu