LITWA. Wilno

Cudna Maria Czubaszek mawiała o sobie, że ma urodę nienachalną...

Tak samo jest z Wilnem (jak i z całą Litwą). Mają urodę nienachalną. Nie błyszcza, nie oślepiają, nie krzyczą. Są subtelne, spokojne, ciche, kameralne, wręcz skromne. Jeżeli szukasz tam rozmachu i blichtru to tu ich nie znajdziesz. Nie ten kierunek. Jednak zatem czy warto odwiedzać Litwę? Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy nie lubisz tłumów, hałasu i masy komercyjnych atrakcji...

Wilno leży nad rzeką Wilią. W całej aglomeracji miejskiej mieszka około milion osób i pod względem powierzchni jest to największe miasto w krajach bałtyckich. Stare Miasto w Wilnie trafiło w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wilno to miasto kościołów (katolickich, grekokatolickich czy prawosławnych) - ponad 60 znajduje się w mieście.

Ostra Brama na wileńskim Starym Mieście to jedyna, która ocalała brama miejska. Miejsce kultu religijnego dla licznych pielgrzymów z całego świata. Obrazowi Matki Boskiej Miłosierdzia przypisuje się legendę o mocy gaszenia pożarów i mocy uzdrawiania. Obraz umieszczony w Ostrej Bramie przedstawia Matkę Boską w dość nietypowy sposób, bo bez Dzieciątka Jezus na rękach.



 

Plac Katedralny to jeden z centralnych punktów miasta. Stoi na nim majestatyczna Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława oraz dzwonnica ( 57 m).

 

 

Wzgórze Giedymina (48 m) jest jednym z najwyższych miejsc w mieście, dlatego stąd zobaczymy ładną panoramę - czerwone dachy Starego Miasta, po drugiej - nowoczesne miasto ze szklanymi wieżowcami i płynącą nieopodal rzeką Wilią. Na wzgórze możemy wejść po schodach lub wjechać kolejką.

★ Przepiękna ulica Szklana.  Wileńska Starówka kryje wiele urokliwych uliczek, zakamarków i bram. Wystarczy wyjść z głównej ulicy, skręcić w mała uliczkę, a na pewno trafimy na jakieś piękne, klimatyczne miejsce. Kawiarni, barów i restauracji jest tu naprawdę dużo.

 



 



Ulica Literacka. Jedna z najpiękniejszych uliczek Starego Miasta, przy której mieszkał Adam Mickiewicz. Swoją nazwę ulica uzyskała nie na cześć wielkiego wieszcza, lecz dzięki licznym małym księgarniom, które mieściły się tu na przełomie XIX i XX w. 

W 2008 roku w jedną ze ścian wmurowano pierwsze tabliczki. Dziś możemy oglądać niezwykle interesującą Ścianę Literatów. Drewniane, ceramiczne, metalowe i szklane tabliczki upamiętniają znanych poetów i pisarzy. Na ścianie m. in. upamiętnieni zostali: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy  Wisława Szymborska.

 

 









 
 








★  Uliczki Starego Miasta.





 





















 








Wilno (15-19.08.2023)

Komentarze

Copyright © Drążki.eu