Street Art. MURALE w Warszawie (Praga Północ)

Przemierzając praskie uliczki i podwórka znajdziemy naprawdę sporo ciekawych murali. W tej specyficznej dzielnicy Warszawy każde dzieło pojawiające się w tutejszej przestrzeni ma wyjątkowo mocny przekaz. 
 
 
1. Autor: Tankpetrol (Polska), 2021
Tytuł: "Kobiety"
ul. Kowieńska 23
 
Zaczynamy od muralu, który powstał w październiku 2021 roku w ramach festiwalu Street Art Doping 2021. Mural stworzony przez polskiego artystę mieszkającego w Manchesterze. Motywem przewodnim w pracach Tankpetrol są portrety kobiet. "Kobiety i świat ich emocji są dla mnie inspirujące" – mówi artysta, który nieraz z fotograficzną precyzją oddaje ukryte twarzach płci pięknej takie emocje jak – strach, złość, rozpacz, tęsknotę, figlarną radość.
 
 
 
2. Autor: Phlegm (Wielka Brytania), 2022
Tytuł: "Civilisation""
ul. Stalowa 47
 
Prace nad projektem w studio trwały trzy miesiące, praca przy ścianie ponad 120 godzin. Artysta przyjechał do Warszawy z innym projektem. Finalnie zdecydował, że przeniesie na nią projekt, nad którym wciąż pracował - niezwykle skomplikowaną pracę zatytułowaną "Civilisation". Dzieło przedstawia dwie charakterystyczne dla komiksowego stylu artysty postaci, wokół których rozwija się wiele wątków i historii. Sam artysta nie udziela wywiadów, woli by za niego przemawiały dzieła. Mural powstał w listopadzie, w ramach festiwalu Street Art Doping 2022.
 
👍To nie pierwsza praca Phlegma w Warszawie. Pierwsza powstała w 2013 roku przy ulicy Mińskiej. Słynny „Zamek” - taką nazwę nadali pracy mieszkańcy - był jednym z najbardziej lubianych i cenionych dzieł w przestrzeni publicznej Warszawy. Świetnie wkomponowany w ścianę starej kamienicy, do tego stopnia zaangażował okolicznych mieszkańców, że gdy podjęto decyzję o wyburzeniu budynku zawiązał się oddolnie społeczny komitet obrony muralu. Finalnie praca zniknęła wraz z budynkiem w 2016 roku. 

 



3. Autor: Mariusz Waras "M-City" (Polska), 2020
Tytuł: "Moonlight Woft"
ul. Strzelecka 5

Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping. Mural nawiązuje do wielkiej pasji autora - rajdów samochodów terenowych.

4. Autor: Conor Harrington (Irlandia), 2005
Tytuł: "Warsaw Fight Club"
ul. Środkowa 17

Warszawski mural jest częścią projektu „Fight Club”. Tematyka muralu niestety silnie związana jest z miejscem, w którym znalazło się dzieło, w skutek czego pojawiały się głosy, że obraz promuje przemoc. Artysta maluje bijących się mężczyzn z kilku powodów: chce odczarować klasyczne malarstwo, w którym sprawujący władzę byli przedstawiani bardzo elegancko, posągowo oraz chce zwrócić uwagę, że ich działania niosły jednak często wiele zniszczenia, co właśnie uwidocznia przedstawiając ich podczas walki". Nie są to konkretne historyczne zdarzenia, ale bardzo symboliczne sytuacje odnoszące się do dzisiejszej sytuacji na świecie. Harrison tworzy na ulicach miast m.in. w Kopenhadze, San Juan i Nowym Jorku.

Mural powstał w ramach 7. festiwalu Street Art Doping.

 
5. Autor: Daniel „Chazme” Kaliński (Polska), 2020
Tytuł: -
ul. Stalowa 39

Mural zajmuje szczytową ścianę budynku (20 metrów wysokości i 13 szerokości). Inspiracją przy jego tworzeniu było stare zdjęcie ukazujące bazar lotu ptaka. Choć jest to geometryczna abstrakcja - nawiązuje do historii tej części Warszawy - przedwojennych kamienic i ulic, a przede wszystkim do dawnego targowiska określanego dziś mianem bazaru Pachulskiego i Domańskiego, który prawdopodobnie od przełomu wieków XIX i XX aż do około 1970 roku działało pomiędzy ulicami Stalową i Strzelecką.

 

6. Autor: Christoph and Florin Schmidt czyli Low Bross (Niemcy), 2018
Tytuł: "Świątynia"
ul. Mała 8 
 
Mural "Świątynia" ma pokazać konflikt między tradycją a postępem, ponieważ to własnie na Pradze można wciąż znaleźć wiele małych kapliczek stanowiących barwny kontrast do wznoszonych nowych budynków. Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping 2018.

7. Autor: Eltono (Francja), 2012
Tytuł: "Alfabet"
ul. Mała 4
 
Kolorowy mural przedstawia różnorodne słowa: imiona, nazwy ulic, miejsc, określenia emocji. Jednak tak naprawdę rozszyfrowanie tego co jest napisane pozostaje niemożliwe, gdyż wszystko zostało napisane w języków własnym, wymyślonym przez artystę wraz z dziećmi z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej - GPAS.

 
8. Autor: Diego Miedo (Włochy), 2012
Tytuł: "Wielka Gęś"
ul. Brzeska 14A

Mural przedstawia dużą, białą gęś, wokół i na której znalazły się różne uśmiechnięte stwory i zwierzęta. Każde z nich zostało wymyślone przez dzieci i umieszczone wśród zielonych drzew. Mural przy Brzeskiej 14A powstał w ramach dużego projektu This way, w czasie trwania którego cenieni na świecie artyści street-artu tacy jak: Eltono, Diego Miedo, Nuria Mora, Kwiatuchi, Clever, FRM KID, Mrufig, Otecki i Szum malowali na Pradze wraz z dziećmi ze stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej) wielkoformatowe murale.



9. Autor: Kidghe (Meksyk), 2021
Tytuł: "Song to modernity" / "Śpiew dla nowoczesności"
ul. Mała 6
 
Kidghe przed dekadą został uznany za jednego z najwybitniejszych wschodzących artystów w Meksyku i od tego czasu artysta dowodzi, że pokładane w nim nadzieje nie były płonne. W pracach wykorzystuje także umiejętności zdobyte podczas studiów na wydziale architektury – dlatego można o nim powiedzieć, że jest geometrystą. Inspiruje go forma, często wchodzi w dialog z zastaną architekturą, w której tworzy prace. Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping 2021.

 

10. Autor: Escif (Hiszpania), 2017
Tytuł: "Grzejnik"
ul. Równa 19
 
Mural przedstawia grzejnik i słowo OPÓR. "Dlaczego grzejnik? - Warszawska dzielnica Praga była jednym z ośrodków oporu podczas drugiej wojny światowej. Niektóre budynki w tej dzielnicy mają historię wypisaną na swoich ścianach, widzimy na nich dziury po kulach oraz bombach. Te budynki przetrwały okupację nazistów, potem okupację sowiecką a teraz muszą zmierzyć się z nowa okupacją – kapitalizmem, który poprzez rewitalizację tego obszaru, próbuje zniszczyć stare fasady i rozpocząć proces gentryfikacji. "Opór" ma zagrzewać do stawiania oporu wobec globalizacji i przetrwania, tak jak wielki kaloryfer pozwala uporać się z ciężką zimą. - tak mówił Escif. Interpretacji może być więcej - może to być praca na temat bezpieczeństwa energetycznego (Nord Stream 2)...

Mural powstał w ramach festiwalu sztuki ulicznej Street Art Doping 2017. 


11. Autor: -, 2010
Tytuł: -
ul. Równa 19

Na ścianie budynku namalowano przekrój nieistniejącego budynku - z pozostawieniem wszystkich elementów stanowiących o historii tego miejsca (wybitych okien, mozaiki i dwóch gołębników). Prosty, acz wyraźny rysunek białych linii i zarys postaci – "mieszkańców" budynku - jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego "Odblokuj".


12. Autor: -, 2011

Tytuł: "Marchewka z groszkiem"
ul. Łomżyńska 18
 
Pierwszy mural "Marchewki z groszkiem" powstał 2012 powstał przy Panieńskiej 3. Autorem tego muralu był mieszkający w Warszawie IXI COLOR. Jesienią 2017 w trakcie prac remontowych mural przestał być widoczny.
Pod koniec grudnia 2011 roku bliźniaczy mural "Marchewka z groszkiem" ozdobił kamienicę przy Łomżyńskiej 18 na Szmulowiźnie.

 

13. Autor: Loesje, 2015
Tytuł: "PRZ SZŁOŚĆ"
ul. Jadowska 7 / Wołomińska 
 
Prace grupy Loesje zawsze są utrzymane w minimalistycznej czarno-białej stylistyce przypominającej plakaty. Estetyka murali Loesje podkreśla, że ich najważniejszą wartością jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.

14. Autor: Loesje, 2011
Tytuł: "Im dłużej czekasz..."
ul. Stalowa 38
 
Praca przy Stalowej 38 był pierwszym muralem zrealizowanym w Warszawie przez grupę Loesje.


15. Autor: Zuzanna Młotek (Polska), 2012
Tytuł: "Praska torebka"
ul. Inżynierska 3
 
Artystka zaprosiła do współpracy grupę dzieci z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej (GPAS) Mural przedstawia praską torbę, z której wypada wiele przedmiotów takich jak: klucze, serca, żelazka, telefony, ubrania, szpulki, szminki oraz kredki.
Mural powstał w ramach projektu "This Way", inspirowanego organizowanym na Pradze piłkarskimi mistrzostwami Europy - Euro 2012.
 
 
16. Autor: -, 2016
Tytuł: "Ania"
ul. Stalowa 50
 
Mural został namalowany jako tło do realizowanej reklamy firmy McDonalds.
 

17. Autor: Mateusz Kołek (Polska), 2019
Tytuł: "Uliczny grajek"
ul. Wrzesińska 6

Praga-Północ zmienia swój charakter, ale jej klimat i tradycje przyciągają i inspirują artystów. Inspiracją dla głównego motywu pracy stanowią niespotykani już dzisiaj, a w dawnych latach bardzo popularni, uliczni grajkowie. Praca ta jest swego rodzaju manifestem indywidualnego podejścia młodego pokolenia do życia i otaczającej rzeczywistości. Wizerunek ulicznego grajka, jest nieodłączną częścią praskiej tradycji. 



18. Autor: Sławomir Czajkowski "Zbiok" (Polska), 2010
Tytuł: -
ul. Korsaka 7

 Mural powstał dzięki fundacji Vlep(v)net w ramach projektu Updates.

 

19. Autor: Bartłomiej Stypka (Polska), 2022
Tytuł: "Catocala"
ul. 11 Listopada 54

Mural z wizerunkiem wstęgówki - czyli rodzaju ciem z rodziny Erebidae powstał na początku listopada 2022 ramach festiwalu Street Art Doping 2022. 


20. Autor: Radek Skrzypczyk (Polska), 2010
Tytuł:"Kajaki"
ul. Panieńska 3

Mural przedstawia drzeworyt "Kajaki" z 1933 roku namalowany przez założycielkę Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - Wandę Telakowską. Mural powstał na początku 2018 roku z inicjatywy mieszkańców kamienic Panieńska 3 i 3a w miejscu istniejącego wcześniej muralu "Marchewka z groszkiem".


 
21. Autor: Tomasz  Biernat (Polska), 2013
Tytuł:"Kocham Pragę"
ul. Stalowa 27

Hasło "Kocham Pragę", zwyciężyło w konkursie zorganizowanym przez praski Dom Kultury, a mural ozdobił ścianę kamienicy pod nr 25. W związku z budową nowej inwestycji, mural został przeniesiony nad wjazd do hali garażowej (pod nr 27).

Mural "Chodź na Pragę!" znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy 11 Listopada 44 na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

22. Autor: Tomasz  Biernat (Polska), 2019
Tytuł:"Chodź na Pragę!"
ul. Stalowa 27

Mural z hasłem "Chodź na Pragę!" wybranym w głosowaniu przez mieszkańców został namalowany w maju 2019 roku przez firmę "Wallart - ożywiamy ściany", wg. projektu Tomasza Biernata. Prace zostały sfinansowane z Funduszu Animacji Kultury - Rewitalizacja.

 
23. Autor: -, 2008
Tytuł:"Szczudlarze"
ul. Stalowa 37

Praca powstała podczas piątej edycji akcji animacyjnej "Kobierce", organizowanej w okolicach ulicy Stalowej przez Stowarzyszenie Teatralne Remus.


24. Autor: Wulfius Dmytro (Ukraina), 2012
Tytuł:"Kolumny"
ul. Stalowa 46
 
Intrygujący, bo prawie już nieczytelny mural stworzony został w 2012 roku, w ramach projektu ,,This Way” realizowanego z okazji Euro 2012 przez Urząd m.st. Warszawy, Fundację Vlep[v]net oraz Grupę Pedagogiki i Animacji Społecznej. Artysta stworzył obraz wspólnie z dziećmi, które wcześniej zostały przygotowane do malowania poprzez cykl warsztatów w domu kultury V9, podczas których zapoznały się między innymi z technikami szablonu, plakatu czy sitodruku.
Malunek na Stalowej przedstawia greckie kolumny, część z nich stoi, część jest połamana. Niektóre zakończone są czerwonymi balonami czy kulami. Na jednej z kolumn można zauważyć goryla, który spogląda ze ściany budynku.


25. Autor: -
Tytuł:"Powstanie Warszawskie"
ul. Grodzieńska
 
Mural poświęcony 63 dniom Powstania Warszawskiego. 
 

 
26. Autor:Wojciech Brewka (Polska), 2022
Tytuł: Mural "Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę"
ul. Jagiellońska 7 
 
Autorem i projektantem muralu jest Wojciech Brewka – malarz kolorysta, artysta street artu, twórca wielkopowierzchniowych, społecznie zaangażowanych murali, współwłaściciel galerii officyna art & design. W projekcie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wykorzystał charakterystyczne dla swojej twórczości wizerunki zwierząt.
Mural ma przypominać dorosłym, że to ich wsparcie buduje poczucie wartości dziecka, daje mu moc przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest największą w Polsce organizacją pozarządową zajmującą się ochroną dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Fundacja prowadzi m.in. sieć centrów pomocy oraz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
 
 
27. Autor: Tytus Brzozowski (Polska), 2021
Tytuł: -
ul. Targowa 26/30
 
Na Pradze pojawił się kolejny mural słynnego akwarelisty Tytusa Brzozowskiego. Nowy ekologiczny mural ma powierzchnię 690 m², co jest odpowiednikiem mocy oczyszczania powietrza 650 drzew. Do jego namalowania zużyto ponad 280 litrów różnego rodzaju farb i gruntu. 
Dzieło powstało z okazji jubileuszu 65-lecia Totalizatora Sportowego. Na ogromnym ściennym obrazie znajdziemy na koszykarza, wioślarza, narciarza, piłkarza, a nawet badmintonistę. Jest również pianista, gitarzysta czy człowiek z trąbką i saksofonem. Mural przedstawia także mieszkańców Pragi i innych dzielnic Warszawy, m.in. kibiców, spacerowiczów i turystów. Można także dostrzec najważniejsze praskie budynki, takie jak np. gmach liceum im. Władysława IV, kamienicę u zbiegu ulic Targowej i Ząbkowskiej z charakterystyczną wieżyczką i strzelistym hełmem, katedrę św. Floriana czy Stadion Narodowy.
- Murale są ważnym wydarzeniem w przestrzeni miejskiej. Budują tożsamość miejsca, mogą stać się istotnym symbolem, a nawet miejską dominantą. Projekt muralu, który przygotowałem dla Totalizatora Sportowego upamiętnia jego 65-lecie. Firma od dawna ma swoją główną siedzibę na Pradze, dlatego połączyłem najważniejsze budynki tej okolicy z żółtymi kulami, które nie tylko są silnie związane z Totalizatorem Sportowym, ale też są łatwo rozpoznawalnym kodem kulturowym. Bardzo się cieszę, że ten mural powstał, ponieważ stał się istotnym elementem pejzażu Warszawy. Widać go z wielu perspektyw – również z bardzo daleka. Sprawia wrażenie, jakby unosił się nad Pragą - mówi, twórca projektu, Tytus Brzozowski. 
 
 
29. Autor: 1010 (Niemcy), 2015
Tytuł: "Dziura w całym"
ul. Mackiewicza 1 
 
Mural powstał w 2015 roku w ramach festiwalu Street Art Doping 2015.
"Odkąd pamiętam pociągały mnie dziury. Jest to dla mnie synonim beztroskiego dzieciństwa. Permanentnego odkrywania wszystkiego. Pasjonowały mnie jako otwarcia, złamania, ubytki, niezgody, skróty, przyjemności. Skorzystanie z nich zwykle niosło ze sobą możliwość kosztowania, czegoś co dotąd wydawało się poza zasięgiem. Dziura dawała możliwość opuszczenia peryferii i dostania się do środka czegoś. Czego? No właśnie." - tak mówił o swoim dziele artysta. 

 
30. Podwórko, przy ul. 11-Listopada (mural autorstwa Zbioka)

 






 31. Podwórko, niedaleko ul. Małej








Pozostała odnaleziona radosna twórczość.

 

 











 
Warszawa, Praga Północ (2021-2022)
 

Komentarze

Copyright © Drążki.eu