CZECHY. Praga (Mala Strana i Hradczany)

"Gdyby nie było Pragi, trzeba by ją wymyślić" (Aleksander Kaczorowski) 

Absolutnie najbardziej klimatyczną i najpiękniejszą częścią Pragi jest Mala Strana i Hradczany. Crème de la crème. Tu zobaczyliśmy Pragę taką jaką ją zapamiętamy - wesołą, kolorową, gwarną, zachwycającą bogactwem zabytków i klimatem. Z oryginalnymi sklepikami, w których widać czeskie perełki: Krecika i marionetki, a na deser można zjeść przepyszny trdelnik. 

Mala Strana została założona w 1257 roku jako oddzielne średniowieczne miasto (znaczy "mniejsze miasto" lub "podzamcze"). Spacerując możemy zobaczyć blisko 200 pałaców, kamienic, kościołów oraz ogrodów. 

Kościół św. Michała to barokowa budowla z XVIII wieku.

 
















Ściana Johna Lennona – to słynna ściana, która od lat 80. XX wieku zostaje regularnie zapełniona graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów. Znajduje się na Placu Wielkiego Przeora. Do dnia dzisiejszego jest tu pałac z ogrodem należący do zakonu rycerskiego kawalerów maltańskich. Zakon obecnie zajmuje się działalnością charytatywną.


Młyn Wielkiego Przeora (Velkopřevorský mlýn) pochodzi z XVI w. Drewniane koło młyńskie poruszane jest przez wody kanału o nazwie Czarci Potok. Według legendy właśnie tu mieszka wodnik Kabourek. Miejsce jest często nazywane "praską Wenecją" ze względu na domy usytuowane bezpośrednio nad wodą. Przez mostek przechodzimy na wyspę Kampa.


 

Kampa. Najstarsza wzmianka o wyspie pochodzi z 1169 roku. Najbardziej znanym budynkami są tzw. Młyny Sowy - obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej. Z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok na Wełtawę i miasto po drugiej stronie rzeki.





Najwęższa uliczka w Pradze. Jest to ostatnia istniejąca uliczka przeciwpożarowa, jakich w Pradze zbudowano setki po wielkich pożarach w latach 1503-41. Uliczka ma długość 15 metrów, a w środkowej części ma szerokość metra. Światło czerwone i zielone sygnalizuje kto i kiedy może przejść przez uliczkę. W obecnej chwili przesmyk "należy" do kawiarni, więc możliwość przejścia nią jest uzależniony od właścicieli lokalu (którzy są bardzo niezadowoleni, że w sumie nikt nie zostaje dłużej w restauracji).


















 
Hradczany.Nad okolicą góruje przepiękna gotycka katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Budowa katedry trwała niezmierne długo - od 1344-1929 roku. Nową epoką dla zamku praskiego i całego kompleksu zamkowego otworzyły rządy króla Karola IV. Atrakcją, która ściąga na dziedziniec zamku tłumy turystów jest zmiana warty przez służbę zamkową. Parada odbywa się przy dźwiękach orkiestry zamkowej (raz dziennie w samo południe).





 







Plac Hradczański. To główny plac dzielnicy Hradczany. Piękny rozległy plac, a przede wszystkim bardzo cichy i spokojny. Znajdziemy tu taras widokowy na piękna panoramę Pragi. Na placu znajduje się wysoka kolumna maryjna oraz 5 pałaców (m.in. Pałac Schwarzenbergów w stylu włoskiego renesansu oraz barokowy Pałac Toskański). Z stąd można udać się na dalszy spacer w kierunku Wieży Petrińskiej oraz do klasztoru na Strahovie. 







Pierwsza część relacji z Pragi - CZECHY. Praga (Nove Mesto)

Druga część relacji z Pragi - CZECHY. Praga (Stare Mesto)

Trzecia część relacji z Pragi - Czechy. Praga (David Černý, muzea i street art)


Praga, 10-14.08.2022

Komentarze

Copyright © Drążki.eu