Białystok

Pięć dni w Białymstoku były bardzo intensywne. Mimo pogody w kratkę wycisnęliśmy z pobytu tyle ile daliśmy radę. Oprócz szukania murali - dużo spacerowaliśmy (głównie w obrębie Rynku). Nie zabrakło też atrakcji dla dziewczyn. Co widzieliśmy i co polecamy? Proszę bardzo... 

Rynek. Główny plac Białegostoku nosi nazwę Rynek Kościuszki. To serce miasta, bijące żywym rytmem, a powstałe, jak wiele białostockich obiektów, za sprawą hetmana Jana Klemensa Branickiego, który przebudował je po pożarze miasta w 1753 roku. Do dziś stoją tu budowle z tamtych czasów. Na każdym kroku znajdziemy knajpki, które zapełniają się wieczorem. Jest głośno i gwarno. Uroku dodaje fontanna, liczne ławki i przestrzeń.

🌳 Pałac Branickich i Ogrody.  Zespół pałacowo – parkowy Branickich w Białymstoku to najpiękniejszy zabytek Białegostoku, a barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Nie można pominąć tego miejsca na mapie turystycznej Podlasia. Miejsce to jest pamiątką po  rodzie Branickich i nazywane jest rezydencją Branickich lub Wersalem Podlaskim. Zwiedzanie wnętrz pałacu odbywa się tylko z przewodnikiem, ale do ogrodów jest wstęp wolny. 

🎨 Murale. Warto zobaczyć choćby kultową "Dziewczynkę z konewką". Sporo murali zobaczymy spacerując niedaleko Rynku. Wszystkie murale opisałam tutaj

📷 Rzeźba Maska (ul. Suraska). Rzeźba stanęła w 2010 roku, a przedstawia maskę teatralną projektu Bogusława Szycika. Pomnik nawiązuje do faktu, że w Białymstoku istnieje Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Maska wykonana jest z granitu i ma ponad 2 m wysokości. Waży blisko 5 ton! Na masce stoi lalkarz z brązu, który na "sznurku" trzyma maleńką marionetkę. Ciekawostka: z jednej strony maska jest uśmiechnięta, z drugiej - smutna.

📷 Rzeźba Podróż (ul. Lipowa). Ciekawa i oryginalna rzeźba Michała Jackowskiego, ma kształt koła o długości ponad 4 m i wykonana jest z brązu. Waży około 1 tony. Swym wyglądem pomnik nawiązuje do białostockich tradycji lalkarskich, gdyż do koła przymocowane są bajkowe postaci.


📷 Rzeźba Młody Zamenhof.  Pomnik przedstawia młodego Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Za pomocą jednej międzynarodowej mowy chciał zbliżenia wszystkich ludzi o różnej religii, narodowości czy języku. Obok postaci są rozsypane litery, które nawiązują do Jego zainteresowań (językowych).

💥 Epi-Centrum Nauki. Dwie godziny zabawy i nauki. Dużo śmiechu i ruchu.

💥 Wrotkowisko (przy Galerii Handlowej Atrium Biała)

🌊 Basen Tropikana (Hotel Gołębiewski). Hotel i basen sprawiają wrażenie nieco "zakurzonych". Mimo wszystko to był miło spędzony czas podczas których można skorzystać z dwóch basenów, zjeżdżalni, jacuzzi borowinowych, komory śnieżnej i jaskini solnej.

🍨 Kawiarnie Baristacja i The White Bear Coffee

 


 

 











 





 

 












 

 


 

 



 

 


 Białystok, 27-31.08.2021

 

Komentarze

Copyright © Drążki.eu