Street Art. MURALE w Suwałkach
Będąc w Suwałkach warto zerknąć również na murale, które powstają w przestrzeni miejskiej. A powstają dosyć często, bo co roku - z okazji Dni Suwałk :)
1. Autor: (2017)
Tytuł: "Reksio"
Suwałki, ul. Emilii Plater 30
Mural przedstawia Reksia - kultową postać z dobranocki, która była emitowana w latach 1967-1990. Bohater bajki został wymyślony przez urodzonego w Suwałkach reżysera i scenografa - Lechosława Marszałka. Mural powstał w związku z 50-leciem stworzenia tej postaci. Inspiracją dla muralu były autorskie rysunki Lechosława Marszałka, które miasto otrzymało od jego żony bezpłatnie.
2. Autor: Bartosz Marek Żyliński (2016)
Suwałki, ul. Noniewicza 87
Mural przedstawia bramę z 4 oknami, z których spoglądają na ulicę znani Suwalczanie, wśród nich – Teofil Noniewicz, lekarz i społecznik, który zmarł 90 lat temu. Na muralu oprócz sylwetek ważnych mieszkańców widoczny jest profil miasta, cienie postaci, krasnoludek (w nawiązaniu do bajki Marii Konopnickiej) i logo miasta - Pogodne Suwałki. Mural powstał w ramach projektu Dni Suwałk.
3. Autor: Karol Kalinowski (2014)
Tyłuł: Baśniowy Świat"
Suwałki, ul. Noniewicza 87
Mural powstał w ramach Dni Suwałk.
4. Andrzej Pągowski (2019)
Tytuł: Suwałki Blues Festival
Suwałki, Noniewicza 48
Z okazji 12-stej edycji Suwałki Blues Festival został odsłonięty mural, którego autorem jest Andrzej Pągowski. Symboliczny i pełen dynamizmu projekt jest hołdem dla muzyków i dla wydarzenia muzycznego jakim niewątpliwie jest od wielu lat Suwalski Blues Festival.
5. Autor: Marta Taraszkiewicz (2016)
Tytuł: Biblioteka ze smakiem"
Suwałki, ul. Emilii Plater 33A
Na budynki suwalskiej biblioteki powstał mural - Biblioteka pięciu zmysłów, biblioteka ze smakiem, „bo czytanie jest dobre, smaczne, smakowite, dodaje naszemu życiu trochę pieprzu, trochę soli, trochę innych dobrych przypraw” - powiedziała dyrektor biblioteki podczas odsłonięcia muralu.
6. Autor: (2015)
Tytuł: "Marian Piekarski "Ryś"
Suwałki, T.Kościuszki / Sikorskiego
Mural poświęcony Marianowi Piekarskiemu, pseudonim "Ryś". Harcerz, żołnierz AK i wielki patriota. Jako bardzo młody chłopak sam uwolnił z suwalskiego aresztu 6 żołnierzy AK. Za niezwykłe poświęcenie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Niestety w 1946 roku aresztowano go, katowano, a następnie skazano na śmierć.
Pomysłodawcą muralu jest 1 Suwalska Drużyna Harcerzy „Baszta” im. Mariana Piekarskiego, która uzyskała środki potrzebne na realizację projektu w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam" Banku Zachodniego WBK.
7. Autor: Paweł Topczyłko, (2019)
Tytuł: Józef Piłsudski
Suwałki, ul.Kościuszki 19
Mural powstał dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki.
8. (2018)
Suwałki, ul. T. Kościuszki 126 (Zespół Szkół nr 8)
Mural przedstawia suwalczankę Aleksandrę Piłsudską wraz ze swoim mężem Marszałkiem Józefem Piłsudskim.
9. Suwałki, ul. T. Kościuszki 126 (boisko Zespółu Szkół nr 8)
10. Autor: Aleksander Dżun (2015)
Tytuł: Alfred Wierusz Kowalski
Suwałki, ul. Kowalskiego 18
Największy mural w Suwałkach - 30 metrów wysokości, przedstawia Alfreda Wierusza Kowalskiego, urodzonego w Suwałkach - malarza, jednego z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim 2 poł. XIX wieku.
Mural powstał na okoliczność 100 lat od śmierci artysty. Ukazuje malarza na barwnym tle w towarzystwie ukochanych wilków. Wilki były jednym z ulubionych motywów przewodnich malarskiej twórczości Alfreda Wierusza Kowalskiego.
l1. Autor: Tomasz Krzyżewski, (2021)
Suwałki, ul. Noniewicza 48
W ciągu niespełna trzech godzin powstała kolejna praca w Suwałkach - anielskie skrzydła. Teraz każdy może poczuć się przez chwilę jak anioł ;)
Komentarze
Prześlij komentarz