Mierzeja Wiślana. Piaski. Góra Pirata i Wielblądzi Garb
Mierzeja Wiślana to wąski skrawek lądu między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym. Szerokość Mierzei waha się w granicach od 300 m po stronie rosyjskiej do 2,5 km po stronie polskiej (w rejonie Stegny). Polska część Mierzei Wiślanej (długość 50 km) to piaszczysty wał wydmowy, ciągnący się od okolic Gdańska do granicy z Obwodem Kaliningradzkim.
Tyle danych geograficznych. Podczas jednodniowej wycieczki zobaczyliśmy dwa rezerwaty przyrody i zakończyliśmy podróż na końcu świata - czyli w Piaskach.
Piaski to stara wioska rybacka, a dziś również letniskowa w województwie pomorskim, leżąca 12 km od Krynicy Morskiej, na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej. Około 3 km za Piaskami znajduje się granica Polski, NATO oraz Unii Europejskiej. Jeżeli ktoś rzeczywiście szuka ciszy i spokoju - to tu je znajdzie... 2 restauracje, 4 sklepy, kościół, port rybacki, las i plaże....

Wielbłądzi Garb. W odległości 2 km od Krynicy Morskiej znajduje się wzniesienie nazywane Wielbłądzim Garbem. Jest to najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.), a zarazem najwyższa stała wydma w całej Europie.
Dosyć krótka trasa, ale ze stromym podejściem. Na końcu trasy stoi niewysoka drewniana ambona - punk widokowy. Niezbyt spektakularny, bo przysłaniają widok drzewa.
Góra Pirata znajduje się 6 km za Krynicą Morską. To nazwa wysokiej, stałej wydmy, która porośnięta jest przez bogatą roślinność leśną. Ma wysokość 40 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na wody Morza Bałtyckiego oraz Zalewu Wiślanego. Droga do wieży jest ścieżką przyrodniczą - dzięki licznym tablicom tematycznym możemy zobaczyć jakie rośliny i zwierzęta zamieszkują ten obszar. Jest to też idealne miejsce na obserwację ptaków drapieżnych.
Mierzeja Wiślana, 07.07.2021
Komentarze
Prześlij komentarz