WĘGRY. Budapeszt (Buda)
Jeżeli ktoś się spyta, czy 3 dni w Budapeszcie nam wystarczyły na zwiedzanie, to ja zdecydowanie odpowiadam - NIE! Wielki niedosyt pozostał. A Budapeszt to absolutnie zachwycające miasto.
Lewa strona czyli Peszt, to centrum miasta, gdzie siedziby mają wszystkie firmy, banki i toczy się miejskie życie wśród pięknych kamienic, świątyń i monumentalnych pomników (Aleja Andrássyiego oraz nadbrzeże są wpisane na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO). Tu niestety niewiele zobaczyliśmy.
My odkrywaliśmy uroki prawobrzeżnej części Budapesztu - czyli Budy. Buda
jest zielona, trochę dzika, a położenie na wzgórzach, gwarantuje, że
możemy liczyć niekończące się schody. Znajdziemy tu kolejkę, leśne
wzgórze, jaskinię, a nawet kościół w skale. Choć akurat po tej stronie znajdują się
wszystkie najważniejsze zabytki Budapesztu to nadal jest tu cicho i
spokojnie. Dopełnieniem był piękny widok bez ograniczeń na miasto z
naszego apartamentu.
Na pewno chciałabym tu wrócić, mamy jeszcze tyle miejsc do zobaczenia (kolejny plan zwiedzania przygotowany)... Budapeszt ze swoimi żółtymi taksówkami i niezrozumiałym językiem jest bardzo pociągający... No i nie zjedliśmy langosza, który miał być na każdym rogu...
Zaczynamy spacer!
★ Baszta Rybacka i kościół św. Macieja. Baszta Rybacka to symbol Budapesztu. Tak naprawdę jest ich 7 - każda wygląda jak z bajkowego zamku księżniczki. Krużganki, tarasy na kilku wysokościach, stąd można podziwiać piękną panoramę na prawobrzeżną część miasta. Baszta powstała jako część zabudowy miasta uświetniającej tysiąclecie państwa Węgierskiego i pełniła rolę militarną. Siedem wież bastionu symbolizuje 7 mitycznych wodzów Madziarskich, a pomnik przedstawia pierwszego króla Węgierskiego – Stefana. Nazwa obiektu wzięła się od rybaków, którzy w średniowieczu zamieszkiwali te tereny lub od targu rybnego, który tu kiedyś funkcjonował.
★ Tuż obok Baszty Rybackiej na na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym, stoi kościół św. Macieja (a dokładnie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny). To najpiękniejszy i najsłynniejszy kościół katolicki w Budapeszcie. Tutaj również odbywają się koncerty organowe. W tym kościele koronowano królów węgierskich. Piękna, gotycka budowla, która zwraca szczególną uwagę, wręcz koronkową pracą rzeźbiarzy.
★ Zamek Królewski leży na Wzgórzu Zamkowym (Dzielnica Zamkowa), które zostało w całości wpisane na listę UNESCO. W zamku działają dwa muzea - Muzeum Historii Budapesztu i Węgierska Galeria Narodowa. Swobodnie można spacerować po dziedzińcu i murach miejskich oglądając spektakularną panoramę Budapesztu. Tuż obok zamku znajduje się Pałac Sandora, w którym urzęduje Viktor Orban. Na wzgórze zamkowe możemy wejść po schodach lub wjechać zabytkowa kolejką (tzw. fenikularem).
★ Stacja metra Batthyány. Warto wysiąść na tej stacji i wyjść na powierzchnię. Właśnie w tym miejscu jesteśmy na wprost budynku Parlamentu czyli mamy najlepszy możliwy widok.
★ Warto będąc w mieście słynącym z bogatej i długiej tradycji łaźni i term skorzystać z takiej atrakcji. Przy 34 stopniowym upale wybraliśmy się z Asią i Julką do Łaźni Leczniczych św. Łukasza. To jedne z najstarszych łaźni w mieście, zlokalizowane w Budzie, nieopodal Mostu Małgorzaty.
Komentarze
Prześlij komentarz