Street art. MURALE w Lublinie
Murale w Lublinie prezentują się ciekawie i różnorodnie. Sporo też odkryliśmy tzw. małego street artu. Poniżej efekty naszej wycieczki w poszukiwaniu sztuki ulicznej.
Najbardziej znany widok Lublina pochodzi z dzieła Brauna i Hogenberga pt. "Civitates orbis terrarum", wydanego w 1618 r. w Kolonii. Przedstawia on miasto z czasów „złotego wieku”, czyli z przełomu XVI i XVII w.
Praca zainspirowana "Carnavalem Sztuk-mistrzów".
Geometryczny rysunek powstał w ramach Festiwalu Open City 2015. Dzięki położeniu na Wzgórzu Czwartek mural jest bardzo dobrze widoczny nawet z placu Zamkowego.
Smutne postaci w czapeczkach i kontrastujący napis „Jest super”.
"Trzeba mieć marzenia aż do gwiazd, wtedy te mniejsze się spełniają". Mural zrealizowany przez Dom Słów i Fundację Krajobrazy w ramach Miasta Poezji w 2017 r.
„Czułość Ryb” to malarska fantazja na temat ryby - lina. Według legendy to właśnie od tej ryby powstała nazwa miasta - Lublin.
Koleżanki
Głos łacinniczki był jakby trochę ostrzejszy,
kiedy się do nich zwracała.
(Nigdy po imieniu.)
Miriam była zawsze doskonale przygotowana,
Reginka słabsza, ale poprawna.
Trzymały się razem
i razem wychodziły z klasy przed religią.
Ostatni raz spotkałyśmy się niespodziewanie u wylotu Lubartowskiej,
na granicy świeżo utworzonego getta.
Stały tam onieśmielone jakby przydarzyło im się coś wstydliwego.
Julia Hartwig
Utwór opublikowany w tomie Bez pożegnania to jeden z ważnych lubelskich utworów poetki, a jednocześnie jeden z najbardziej przejmujących wierszy o Holokauście. Opisuje spotkanie Julii Hartwig ze szkolnymi koleżankami, Reginką i Miriam, które miało miejsce „niespodziewanie u wylotu Lubartowskiej, na granicy świeżo utworzonego getta”. Postaci opisane przez poetkę były autentyczne – Maria Rechtszaft i Regina Rubinfajer. Podobnie jak Julia Hartwig były uczennicami Gimnazjum im. Unii Lubelskiej. Obie zginęły w lubelskim getcie. Wiersz jest umieszczony na ścianie kamienicy, która znajdowała się tuż obok wejścia do lubelskiego getta.
"Poemat o mieście Lublinie"
Na wieży furgotał blaszany kogucik
na drugiej – zegar nucił.
Mur fal i chmur popękał
w złote okienka:
gwiazdy, lampy.
Lublin nad łąką przysiadł.
Sam był –
i cisza.
Dokoła
pagórów koła,
dymiąca czarnoziemu połać.
powiekami z mgły.
Józef Czechowicz
Poemat o mieście Lublinie Józefa Czechowicza powstał w 1934 roku. Poemat jest wyrazem tęsknoty Czechowicza do rodzinnego miasta, które opuścił na jesieni 1933 roku, wyjeżdżając do Warszawy.
Mural przygotowany został z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta. Przedstawia panoramę południowej części miasta z początku XIX wieku. Inspiracją był obraz autorstwa Philipa Dombecka, wiszący obecnie w gabinecie prezydenta Lublina.
Mural poświęcony pojazdom komunikacji miejskiej w Lublinie, w roli głównej trolejbus. Praca powstała na zlecenie ZTM Lublin.
16. Autorzy: Magnifiko (Francja) oraz Karol Badach (Polska), 2016
ul. Lubartowska 6
Mural nawiązuje tematyką do Cydru Lubelskiego oraz Lubelskiego Święta Młodego Cydru.
Kolorowe podwórko, przy ul. Lubartowskiej
27. Autorki: Patka Smirnow – artystka, projektantka, Karina Królak – rzemieślniczka, projektantka biżuterii oraz Joanna Kowalska-Wolszczak - artystka
Komentarze
Prześlij komentarz