Płock
Płock idealnie oddaje powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Bardzo przyjemne i ładne miasteczko. Deptak, rynek, molo, liczne kawiarenki i restauracje, nastrojowe uliczki, piękne widoki i możliwości niekończących się spacerów. Płock oferuje wiele możliwości na aktywne spędzenie czasu.
★ Wzgórze Tumskie. Najstarszą częścią dzielnicy i całego miasta jest Wzgórze Tumskie, które wraz ze Starym Rynkiem zalicza się do najważniejszych miejsc na Starym Mieście. Zabudowania znajdują się na skarpie wiślanej ok. 47 m nad poziomem rzeki. Kompleks składa się z: bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Zamku Płockiego i Muzeum Diecezjalnego.
★ Molo. Pomost spacerowy na Wiśle ma długość 357,8 m. Piękny widok na katedrę, marinę, amfiteatr, zabytkowy most i Wisłę.
★ Rynek. Stare Miasto jest najbardziej zabytkową częścią płockiej starówki. Zachowuje prawie niezmieniony układ przestrzenny od ponad 800 lat.
★ Zabytkowy most. Most drogowo-kolejowy im. Legionów Józefa Piłsudskiego został zbudowany w 1938 r. Zasłynął z unikalnej konstrukcji, przytaczanej w czasach II RP jako przykład doskonałej myśli inżynierskiej. Łączy dwa brzegi wiślane – płaski po lewej stronie i wysoką skarpę po prawej, a różnica wysokości pomiędzy przyczółkami wynosi aż 8 metrów. Dlatego każde jego przęsło jest inne, musiało zostać indywidualnie zaprojektowane. Most był budowany przez dwa lata przez dwie firmy jednocześnie. Każda zaczynała ze swojego brzegu i spotkały się na środku Wisły. Przeprawa była dwukrotnie wysadzana w powietrze (w 1939 i 1945 roku) i za każdym razem odbudowywana.
📷 Widoki. Najpiękniejszą panoramę można podziwiać z punktów widokowych: za katedrą, przy Hotelu Starzyński i na Placu Książęcym, obok pomnika Bolesława Krzywoustego. Ze skarpy rozciąga się zachwycający widok na szeroko rozlane wody Wisły, która zachowała swój niemal pierwotny charakter. Rzeka pomiędzy Płockiem a Włocławkiem tworzy rozległy zbiornik, zwany Jeziorem Włocławskim, który w najszerszym miejscu ma prawie półtora kilometra szerokości. Widać lewobrzeżną część Płocka – Radziwie z portowymi dźwigami stoczni rzecznej.
✨ Wystawa Art Deco (kamienica przy ul. Kolegialnej 6). Bogata ekspozycja obejmuje:
- aranżację mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku (salon z gabinetem, jadalnię, kuchnię i sypialnię;
- kilimy zaprojektowane przez czołowych artystów polskiego międzywojnia;
- design: kolekcję szkła cenionych polskich i zagranicznych hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno; zbiory metalu; ceramika z Ćmielowa, wytwórni śląskich, oraz porcelanę zagraniczną z serwisami i figurkami Rosenthala na czele.
- malarstwo.
✨ Muzeum Mazowieckie (Spichlerz) - Wystawa "Sztuka Dalekiego Wschodu"
✨ Muzeum Mazowieckie (Spichlerz) - Wystawa "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata"
Jeżeli kogoś interesuje kultura ludowa to musi odwiedzić tą wystawę. Celem wystawy jest pokazanie zróżnicowanej kultury ludowej Mazowsza poprzez siedem regionów etnograficznych, takich jak Stare Mazowsze, Kurpie Puszcza Zielona, Kurpie Puszcza Biała, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie i Kołbielskie. Podział ten jest powszechnie obowiązujący i wymienione powyżej uznaje się za główne. Ich charakterystyka w poszczególnych galeriach regionalnych pokazuje strój, tkanina, wycinanka, ceramika, plecionka, a także elementy wyróżniające w istotny sposób dany obszar. Tłem dla prezentowanych strojów są kolaże z nastrojowych fotografii archiwalnych. Najwięcej miejsca poświęcono Staremu Mazowszu.
Na wystawie obok wątku regionalnego, przedstawiona jest również ludowa wizja świata, która ukazuje jak ważne dla ludzi są obrzędy, wierzenia, tradycja i przyroda. Pokazuje w jaki sposób człowiek postrzegał swoje miejsce i rolę w Kosmosie, w jak znaczącym stopniu ta wiara determinowała życie ludzi, którzy czuli się integralną częścią systemu wszechświata. Widzimy osadzone w tradycji ważne momenty z życia człowieka jak narodziny, zaślubiny, śmierć i zmieniające się pory roku.
Komentarze
Prześlij komentarz