Łódź jakiej nie znacie

Po raz trzeci (i chyba nie ostatni) pojechaliśmy do Łodzi
Plan co prawda zakładał oglądanie łódzkich murali, z których słynie to miasto, ale nie sposób było nie wyjąć aparatu i nie uwiecznić innych, równie ciekawych miejsc...  

Przemieszczanie się na rowerach dało nam większe możliwości na poznanie miasta. Krążyliśmy po łódzkich, szemranych dzielnicach w poszukiwaniu sztuki, gdzie turyści rzadko się pojawiają... Zastanawiam się nawet czy sami turyści nie są tam większa atrakcją niż te murale. Owszem, ul. Piotrkowska i ścisłe centrum są na zdjęciach, ale raczej pokażę Wam "trudną" Łódź, tak brzydką, że aż piękną w swojej brzydocie. Bardzo ciekawą i inspirującą...
 
 👍 Rzeźba Jednorożec pojawiła się  7 czerwca 2019 roku. Stoi tuż przy Centralu, na przeciwko słynnej wiaty przystankowej Piotrkowska Centrum potocznie zwanej przez łodzian Stajnią Jednorożców. Przystanek zaprojektowany przez architekta Jana Gałeckiego zainspirowała secesyjna architektura. Rzeźbę stworzył artysta Tomohiro Inaba. Mityczne zwierzę ma 4 metry długości i wygląda tak, jakby właśnie magicznie rozpływało się w powietrzu. Przybył z Japonii - do Polski przypłynął na statku.
 
👍 Rzeźba "Z krzesłem" to dzieło krakowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory. Instalacja jest częścią serii Balansujące - to kinetyczne rzeźby przedstawiające akrobatów, żonglerów, tancerzy, gimnastyków starających się utrzymać równowagę na zawieszonych na rozciągniętych w powietrzu linach. Rzeźby z tej serii pojawiły się w wielu miejscach na świecie. Stworzona dla Bydgoszczy rzeźba linoskoczka pt. „Przechodzący przez rzekę” zawieszona nad Brdą stała się jednym z rozpoznawalnych symboli miasta. (TUTAJ). Aby ją zobaczyć trzeba podnieść wzrok do góry: rzeźba zawieszona została na linie rozciągniętej między kamienicą przy ul. Piramowicza 11/13.
 
👍 Rzeźba/pomnik Twórcy Łodzi Przemysłowej został odsłonięty w roku 2002 przy ul.  Piotrkowskiej 30/32. Autorem rzeźby jest Marcel Szytenchelm. Pomnik przedstawia łódzkich fabrykantów: Karola Scheilbera, Izraela Poznańskiego oraz Henryka Grohmana. Fabrykanci zasiadają przy stole, przy którym znajdują się także wolne miejsca - zachęcając przechodniów do dołączenia.
 
👍 Pomnik Rajmunda Rembielińskiego.  Odsłonięcie miało miejsce 25 lipca 2015 roku podczas uroczystych obchodów 592 rocznicy nadania Łodzi praw miejskich. Pomnik przedstawia Rajmunda Rembielińskiego opartego o wielki cyrkiel. Postać stoi na pierwszej mapie Łodzi z 1823 roku, wykonanej właśnie na zlecenie Rembielińskiego. Monument składa się aż z 247 elementów. 
Stanął na terenie centrum Sukcesja.
 





 Dzielnica Śródmieście i ulica Piotrkowska.





 




 


 










 

 



 






























 

 




Łódź, 12-13.09.2020

Komentarze

Copyright © Drążki.eu