AUSTRIA. Wiedeń

O Wiedniu napisano już wszystko, więc trudno mi dodać coś co już nie zastało wcześniej powiedziane lub napisane... Przed wyjazdem do Wiednia, na szczęście przeczytałam książkę "Wiedeń. miasto najlepsze do życia" - Marty Guzowskiej. Subiektywna opowieść autorki o Wiedniu pozwoliła nam zobaczyć Wiedeń nie tylko taki przewodnikowy, przytłaczający historią i architekturą, ale zobaczyliśmy  miasto bardziej na luzie i do życia...

Z ciekawostek - trzeci rok z rzędu stolica Austrii została uznana za najbardziej przyjazne do życia miasto na świecie (spośród 173 ujętych w corocznym indeksie Global Liveability Index prowadzonym przez The Economist).  Zaczynamy spacer...

Centrum (Innere Stadt). Tętniące życiem serce miasta zachwyca fasadami XIX-wiecznych kamienic. Innere Stadt to niekwestionowany symbol Wiednia, znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Górująca pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta katedra św. Szczepana należy do największych świątyń europejskich.  


Kolumna Trójcy Świętej lub kolumna morowa znajduje się na Placu Graben. Wzniesiona została na polecenie cesarza Leopolda I. Pięknie zdobiona, barokowa rzeźba stoi w miejscu, gdzie pochowane zostały pierwsze ofiary epidemii dżumy z 1679 roku, która w Wiedniu zabiła około 100 tys. osób. 





 













Albertina i okolice. W największym pałacu mieszkalnym Habsburgów znajdują się najcenniejsze światowe zbiory grafik (oraz fotografii). U stóp Albertiny, spoglądając na Wiedeńską Operę Narodową, nic sobie nie robiąc z dostojnego towarzystwa, stoi niepozorna, ale najsłynniejsza w Wiedniu budka z kiełbaskami - Bitzinger.






 

 


Schönbrunn (zespół pałacowo-parkowy) jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Najpierw pełnił rolę letniej rezydencji Habsburgów (cesarzowej Marii Teresy, cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety, znanej jako Sisi), później został przekształcony w  rezydencję całoroczną. Na terenie olbrzymiego (7000 m2) terenu znajdziemy przepiękne ogrody, fontanny (najbardziej okazała to Fontanna Neptuna), Oranżerię, zielony labirynt, najstarsze wiedeńskie zoo, w pałacu, 45 komnat jest udostępnionych dla zwiedzających. Nad parkiem majestatycznie góruje Glorietta - imponująca neoklasyczna kolumnada, która pełni rolę tarasu widokowego (niepowtarzalny widok na cały park i dużą część Wiednia). Warto wspiąć się na wzgórze, nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę, imponujące dekoracyjne rzeźby i widoki, ale w prawdziwie królewskim nastroju można skosztować kawy po wiedeńsku.  

 

 





Pawilon Secesji. Wiedeń odegrał ogromną rolę w kształtowaniu się secesji w sztuce pod koniec XIX wieku. Założone tu Stowarzyszenie Secesji Wiedeńskiej (w 1897 roku) miało swoją siedzibę w zaprojektowanym przez Josepha Marię Olbricha budynku, który jest jednym ze sztandarowych dzieł architektonicznych tego stylu. Do najwybitniejszych przedstawicieli wiedeńskiej secesji należał malarz i grafik, Gustav Klimt. 
Budynek o geometrycznie prostej bryle stoi na betonowych filarach, których podstawy znajdują się osiem metrów pod ziemią w miejscu gdzie płynie podziemna rzeka Wien. Wieńcząca budynek ażurowa kopuła jest utkana z wyciętych z metalu liści wawrzynu. Elewację budynku zdobi fresk zaprojektowany przez Gustava Klimta. Na frontowej ścianie są dwa zdania: "Czas jest sztuką, sztuka jest wolnością" - motto secesji i Ver Sacrum (Święta Wiosna), które miało wyrażać nadzieję na nowy rozkwit artystyczny. 
 

 

 




Plac Marii Teresy. Centralnym punktem placu jest monumentalny pomnik Marii Teresy otoczonej najbliższymi Jej ludźmi. Sam plac to zielona, ogrodowa przestrzeń pomiędzy dwoma, bliźniaczymi ogromnymi budynkami Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki. Stąd dzielą nas dwa kroki do kompleksu Hofburg.  
 

 




Hofburg. Jeden z największych obiektów pałacowych na świecie (ponad 24 ha). Niegdyś rezydencja rodziny cesarskiej (od 1918 roku), dziś ważny ośrodek muzealny, polityczny i kulturalny. Obecnie działają tu  światowej sławy muzea, np. Muzeum Sisi, Apartamenty Cesarskie, Biblioteka Narodowa, Albertina czy Hiszpańska Szkoła Jazdy. Na terenie ogrodów znajduje się Motylarnia. Hofburg jest również siedzibą prezydenta Austrii.












 
MuseumsQuartier. Przestrzeń tworząca Dzielnicę Muzeów to połączenie stylu postmodernistycznego (bryły Muzeum Sztuki Współczesnej i Leopold Museum ) oraz architektury barokowej w jakiej wybudowane zostały stajnie cesarskie (z około 1720 roku). Przetrzeń jest miejscem wystaw, koncertów, spektakli tanecznych, wieczorów autorskich. Znajdziemy tu m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej (mumok) , które posiada ponad 7 tysięcy dzieł sztuki modernistycznej i współczesnej oraz pop-art, oraz Leopold Museum, które posiada największą kolekcję modernistycznej sztuki austriackiej (ok. 5 tysięcy prac, takich artystów jak Egon Schiele - największa kolekcja na świecie, Gustav Klimt czy Oskar Kokoschka. Możemy wjechać windą na przeszklony dach Leopold Museum, skąd rozpościera się widok na najbliższą okolicę. Na dziedzińcu możemy odpocząć na wygodnych kanapach w cieniu parasoli, w towarzystwie roślin i szemrzącej fontanny.  

 

 





 





Belweder. Zespół pałacowo-parkowy, składający się z dwóch barokowych  pałaców: Dolny Belweder i Górny Belweder. Mieści się tu galeria sztuki z najcenniejszymi zbiorami w Austrii – 24 obrazy Gustava Klimta, Egona Schiele czy Oskara Kokoschki. Pałac otaczają ogrody królewskie oraz ogród botaniczny.  
 



 











Oceanarium (Haus des Meeres). Bilety nie należą do najtańszych,  ale warto się tu wybrać. Potężne akwaria (największe na wysokość 2 pięter) robią wrażenie. Pikanterii miejscu dodaje fakt, że oceanarium znajduje się w jednej (z sześciu) wież strzelniczych zbudowanych przez Hitlera. Wieże mogły dać schronienie 30.000 żołnierzy, straszą i przypominają haniebną
historię z czasów wojny. Najlepiej zacząć oglądanie od wjazdu windą na 11 piętro, gdzie czeka na nas taras widokowy. Panoramę Wiednia mamy stąd jak na dłoni.  













Mariahilferstrasse to najważniejsza ulica handlowa Wiednia. Na dystansie 1,6 km znajdziemy większość sklepów światowych i austriackich marek.  
 

 




Karlzplatz. Na placu Karola dzieje się dużo. Jest to największy węzeł przesiadkowy w Wiedniu. Na ulicy zobaczymy jedną z najpiękniejszych stacji metra z oryginalnym nadbudowaniem. Stąd można również dostrzec połyskującą w słońcu kopułę Pawilonu Secesji. Jednak najważniejszym miejscem na placu jest jedna z najsłynniejszych barokowych budowli w Europie -  kościół św. Boromeusza. Centralne miejsce przed kościołem zajmuje piękna fontanna (teraz niestety nieczynna). Obok jest plac zabaw, a wieczorami to miejsce tętni życiem - wielu wiedeńczyków spędza tu wieczory słuchając muzyki na żywo lub biorąc udział w wieczorkach tanecznych. 
 
 
 
Hundertwasserhaus.  To jedno z trzech z najbardziej wesołych i kolorowych miejsc w Wiedniu. Kompleks mieszkalny to dzieło architektoniczne Friedensreicha Hundertwassera (1928–2000), wybudowane w latach 1983–1985. Koncepcją twórcy było nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośną rośliny (około 250 drzew i krzewów). Hundertwasser głosił teorię, że linie i kąty proste go brzydzą, więc zastosowano tu szereg rozwiązań, które mają na celu ucieczkę od linii prostych i regularności. W budynku jest 50 mieszkań prywatnych, można zobaczyć tylko podwórko i  małą galerię handlową w podcieniach budynku. Hundertwasser nie przyjął zapłaty za zaprojektowanie tego domu. Wystarczyło mu, że dzięki temu w tym miejscu nie zostało wybudowane nic, co uznałby za brzydkie.


 














KunstHausWien, to budynek muzeum zaprojektowany przez artystę. Muzeum o powierzchni 1600 m², obejmuje stałą ekspozycję prac Hundertwassera, oraz prezentuje czasowe wystawy poświęcone innym artystom. Muzeum powstało w budynku dawnej fabryki mebli Thoneta. Budynek trzyma styl artysty i wśrodku i na zewnątrz; nierówne linie, ściany i podłogi, fasada udekorowana kolorowymi mozaikami, a rośliny stanowią integralną część budynku.  
 


 





  
Spittelau incinerator, spalarnia śmieci według projektu Hundertwassera. Śmiało można powiedzieć, że jest to najpiękniejsza spalania śmieci na świecie. Piękna, kolorowa i zaskakująca bryła spalarni góruje nad okolicą. Ale nie tylko ładnie wygląda - codziennie spala zawartość 220 śmieciarek, a przez złotą kulę wydobywa się czysta para wodna. 
 
 
   
 
 





 Wiedeń, 11-15.08.2024



Komentarze

Copyright © Drążki.eu