AUSTRIA. Wiedeń
O Wiedniu napisano już wszystko, więc trudno mi dodać coś co już nie zastało wcześniej powiedziane lub napisane... Przed wyjazdem do Wiednia, na szczęście przeczytałam książkę "Wiedeń. miasto najlepsze do życia" - Marty Guzowskiej. Subiektywna opowieść autorki o Wiedniu pozwoliła nam zobaczyć Wiedeń nie tylko taki przewodnikowy, przytłaczający historią i architekturą, ale zobaczyliśmy miasto bardziej na luzie i do życia...
Z ciekawostek - trzeci rok z rzędu stolica Austrii została uznana za najbardziej przyjazne do życia miasto na świecie (spośród 173 ujętych w corocznym indeksie Global Liveability Index prowadzonym przez The Economist). Zaczynamy spacer...
Centrum (Innere Stadt). Tętniące życiem serce miasta zachwyca fasadami XIX-wiecznych kamienic. Innere Stadt to niekwestionowany symbol Wiednia, znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Górująca pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta katedra św. Szczepana należy do największych świątyń europejskich.
Kolumna Trójcy Świętej lub kolumna morowa znajduje się na Placu Graben. Wzniesiona została na polecenie cesarza Leopolda I. Pięknie zdobiona, barokowa rzeźba stoi w miejscu, gdzie pochowane zostały pierwsze ofiary epidemii dżumy z 1679 roku, która w Wiedniu zabiła około 100 tys. osób.
Albertina i okolice. W największym pałacu mieszkalnym Habsburgów znajdują się najcenniejsze światowe zbiory grafik (oraz fotografii). U stóp Albertiny, spoglądając na Wiedeńską Operę Narodową, nic sobie nie robiąc z dostojnego towarzystwa, stoi niepozorna, ale najsłynniejsza w Wiedniu budka z kiełbaskami - Bitzinger.
Belweder. Zespół pałacowo-parkowy, składający się z dwóch barokowych pałaców: Dolny Belweder i Górny Belweder. Mieści się tu galeria sztuki z najcenniejszymi zbiorami w Austrii – 24 obrazy Gustava Klimta, Egona Schiele czy Oskara Kokoschki. Pałac otaczają ogrody królewskie oraz ogród botaniczny.
Oceanarium (Haus des Meeres). Bilety nie należą do najtańszych, ale warto się tu wybrać. Potężne akwaria (największe na wysokość 2 pięter) robią wrażenie. Pikanterii miejscu dodaje fakt, że oceanarium znajduje się w jednej (z sześciu) wież strzelniczych zbudowanych przez Hitlera. Wieże mogły dać schronienie 30.000 żołnierzy, straszą i przypominają haniebną historię z czasów wojny. Najlepiej zacząć oglądanie od wjazdu windą na 11 piętro, gdzie czeka na nas taras widokowy. Panoramę Wiednia mamy stąd jak na dłoni.
Komentarze
Prześlij komentarz