LITWA. MURALE i sztuka w Wilnie

 W Wilnie znajdziemy sporo murali i sztuki ulicznej. Zapraszam na spacer.

1. Autor: Ettoja, 2021
Tytuł: "Podróżujący Albert Einstein"
adres: na rogu ulic Sodu i Sopeno

Mural przedstawia  podróżującego Alberta Einsteina. Ten satyryczny 20-metrowy mural powstał 2021 roku.

 

 2. Autorzy: os Gemeos (Brazylia), 2015

Brazylijscy bliźniacy, Otavio i Gustavo wybrali się do Wilna,by stworzyć nowy mural. Podróż była osobista, ponieważ ich dziadek był Litwinem. Mural przedstawia giganta wychodzącego z budynku, który trzyma na dłoni małego ludzika. Ten ludzik to nikt inny jak dziadek twórców - Albinas Kanciukaitis. Praca powstała z okazji Vilnius Street Art Festival.

 

 3. Autor: Millo (Włochy), 2015
Tytuł: "Freedom"/ Wolność
Adres: Pylimo

Millo w Wilnie stworzył swój pierwszy mural site-specific, czyli do obrazu włączył istniejące okna i inne detale architektoniczne, które znajdują się  na ścianie. Jak stwierdził artysta, nudzą go już papierowe, białe, gładkie ściany, dlatego był podekscytowany możliwością zabawy detalami architektonicznymi na swoim muralu. Ściana, którą MILLO wybrał do swojego projektu w Wilnie, jest znana ze swojej Świetnej lokalizacji – budynek znajduje się naprzeciwko rynku Hale, jednego z najstarszych w Wilnie, w dzielnicy Dworcowej. To drugi mural Millo, który zobaczyliśmy - w Białymstoku można również obejrzeć mural tego artysty  w tym niepowtarzalnym stylu.

Mural powstał z okazji 3. Wileński Festiwal Sztuki Ulicznej.



4. Autorka: Lina Slipaviciute
Adres: ulice Stare Miasto

Artysta i konserwatorka. Tworzy neofreski na ścianach budynków znajdujących się w dawnej dzielnicy Żydowskiej. Prace oczywiście przedstawiają dawnych mieszkańców Wilna. 




5. Autor: Kypris Petrulis
Tytuł: Inkilas" / Budka lęgowa
Adres: Beatrycze 4
 
Praca przedstawia żywy organizm, który rośnie w budce lęgowej.  Olbrzymia masa obserwuje ulice i jej mieszkańców. Widzi, myśli, czuje... taki stwór spogląda ze ściany.
 

6. Mozaika, 2018
Adres: Pomenkalnio 11
 
Praca znajduje się na ścianie budynku Wileńskiego Centrum  kształcenia Zawodowego Technologi i Biznesu. Jest to instalacja artystyczna stworzona przez studentów z całego świata, którzy kształcą się na terenie Litwy. Całą pracę tworzą 234 małe mozaiki.












7. Dziedziniec Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie






8. Autor: Romas Vilčiauskas, 2003
Tytuł: Jajo / pisanka
Adres: skrzyżowanie ulic Šv. Stepono, Pylimo i Raugyklos
 
Jajo pierwszy raz pojawiło się w dzielnicy Zarzecze - i tu odsyłam do całego postu, bo cała dzielnica jest jednym wielkim street artem (link TU). Z tegoż jaja wykluł się później Anioł - symbol Republiki. Koniec końców jajo trafiło tutaj i symbolizuje odrodzenie tej części miasta. W 2007 roku stało się pisanką za sprawą artystki Lijanę Turskytė. Znaczenie jaja jest tradycyjne - symbolizuje odrodzenie i nadejście wiosny, na którą czekamy cały rok.

 
9. Autorka: Zoe Sever (Izrael); Martynas Ivinskas i Viktorij Starygin (Litwa)
Tytuł: -
Adres: ul. Bazilijonų 6B
 
Twórczość światowej sławy izraelskiej artystki Zoe Sever symbolizuje słynne zdanie Theodora Herzla, ojca współczesnego państwa Izrael: „Jeśli tak chcesz, to nie jest sen”, które wypowiedział, wyobrażając sobie przyszłe państwo żydowskie. W tym dziele można zobaczyć trzy główne miasta Izraela – Tel Awiw, Jerozolima i Hajfa.
Projekt artystyczny został zainicjowany przez Ambasadę Izraela na Litwie jako prezent z okazji zbliżających się 700. urodzin i 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Litwą, a zrealizowany został przez międzynarodową galerię sztuki ulicznej „Open Gallery”.
 
 
Inne malunki znalezione podczas spacerów po wileńskich ulicach.









Komentarze

Copyright © Drążki.eu