Supraśl (Podlasie)

Supraśl. Piękne, spokojne miasteczko położone w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Tylko 15 km od Białegostoku. Status miejscowości uzdrowiskowej. Spacer po uliczkach Supraśla to prawdziwa przyjemność. Miałam pewne wyobrażenie o tym miejscu, że chyba musi być tu pięknie...

I tu jest pięknie! Liczne zagrody koni otaczające kompleks Monasteru dają niezapomniany, sielski widok. Sam górujący nad okolicą monaster robi ogromne wrażenie. Do tego mamy Muzeum Ikon, spacer bulwarami i uliczkę otoczoną zabytkowymi Domami Tkaczy... ale po kolei :)

Supraśl to miasto, którego początki datuje się na ok. 1500 r. Początkiem osady był klasztor założony przez prawosławnych mnichów. Wybudowana przez nich drewniana cerkiew pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty spłonęła po niespełna 45 latach istnienia. Siedziba klasztoru była ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym osady, ponieważ mieściła bogatą bibliotekę oraz utrzymywała kontakty z innymi, ważnymi ośrodkami prawosławnymi. Na początku XVII w. Bazylianie jeszcze bardziej rozwinęli klasztor i rozpoczęli działalność wydawniczą. W miejscowości nastąpił rozkwit oświaty. Od 1834 r. w Supraślu zaczęły funkcjonować pierwsze manufaktury sukiennicze i warsztaty tkackie. Spowodowało to rozwój miasteczka.

⛪ Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Ciężkie, grube mury już w przedsionku sprawiają, że wchodząc, odczuwamy chłód. Największy zachwyt w świątyni wywołuje ogromny,  pozłacany żyrandol, również ozdobiony ikonami. Zawieszony pod ciekawym sklepieniem zwraca uwagę na to, co ponad głowami. Zwiedzanie monasteru i cerkwi mniejszej trwa około 45 minut i odbywa się  TYLKO z przewodnikiem. Absolutnie trzeba!

⛪ Muzeum Ikon – niepowtarzalne interaktywne muzeum sztuki sakralnej prawosławia. Cudowne miejsce. Przygaszone światło i muzyka mszalna w tle potęgują wrażenie wyciszenia, tajemniczości czy nawet mistyczności. Tu również napiszę - absolutnie warte odwiedzenia! 

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Ekspozycja muzealna to między innymi maszyny drukarskie (najstarsza z połowy XVIII wieku), repliki pras drukarskich, niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku. Najciekawszą i zarazem stanowiącą duży walor edukacyjny atrakcją jest możliwość wykonania w muzeum własnej kartki papieru. 

✨ Domy Tkaczy.  Kilka budynków przy ul. 3-go maja. Budowane w latach 30. XIX w. nadawały miasteczku klimat przemysłowy. Były to drewniane, parterowe budynki mieszkalne, w których suprascy chałupnicy zajmowali się tkactwem. Domki były bielone wapnem, a dachy kryte gontem lub dachówką ceramiczną.

✨ Pałac Buchholtzów. Secesyjna siedziba jednej z rodzin supraskich fabrykantów, która powstała w latach 1892 – 1903. Obecnie trwają intensywne prace remontowe na całej fasadzie budynku. 

Bulwary im. Wiktora Wolkowa nad rzeką Supraśl. Fantastyczne miejsce na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu. Malowniczy most (punkt widokowy), kąpielisko, liczne place zabaw i ławeczki nad samą rzeką.

 

 

 





































 




Supraśl, 29.08.2021

Komentarze

Copyright © Drążki.eu