Gniezno

Ze względu na pandemię, na wycieczkę do Gniezna czekaliśmy prawie rok. Ale na szczęście było warto. Bardzo ładne miasteczko oferujące sporo atrakcji. 

Gniezno, podobnie jak Rzym położone jest na siedmiu wzgórzach. Nazwa największego z nich pochodzi od legendarnego Lecha, który postanowił się na nim „zagnieździć”, zakładając gród. Legenda głosi, że ujrzawszy wielkiego, białego orła na tle zachodzącego krwawo słońca, uczynił ptaka godłem Polan. To w Gnieźnie lub na pobliskim Ostrowie Lednickim miał miejsce chrzest Polski w 966 r., uważany za początek naszej państwowości.  Jak mówi historia, nazwa miasta wywodzi się od słowa ''gniazdo'' i bardzo mocno powiązana jest z czasami, gdy powstawało państwo polskie oraz z legendą o trzech braciach (Lech, Czech i Rus). Pierwszy zapis nazwy miasta pojawił się za czasów panowania Bolesława Chrobrego (około 1000 roku).

Zawsze trochę na opak zwiedzamy nowe miejsca, tak było i tym razem... Na pokładzie coraz częściej słychać bunt młodocianych pociech, więc musimy równoważyć zwiedzanie z odpoczynkiem i szukaniem atrakcji. Co i rusz stosujemy przekupstwo oraz szantaż kupując kolejne porcje lodów ;)  Skrywając się przez upałem i szukając odpoczynku, spędzaliśmy czas w parkach, na placach zabaw i na moczeniu nóg w fontannie na Rynku.

Jednak żeby nie było - oczywiście też zwiedzaliśmy. Fantastycznym pomysłem na zwiedzanie miasta jest szlak spacerowy Trakt Królewski. Trasa ma długość około 6 km i pozwala przyjrzeć się miastu nie tylko z perspektywy Rynku i Katedry, ale też z miejsc mniej oczywistych. Z pomocą mapy papierowej (w Informacji Turystycznej dostępnych jest dużo ciekawych broszur dotyczących Gniezna i okolic oraz bardzo ciekawie wydana książeczka o Trakcie Królewskim) oraz aplikacji Królika GOń spacerując - szukamy 15 śmiesznych figurek Królików (każdy z królików przedstawia ważne wydarzenie z historii miasta), pomników pierwszych pięciu  królów Polski, dwie figury nawiązujące do legend oraz 4 makiety. Jak zameldujemy się we wszystkich miejscach za pomocą aplikacji - możemy odebrać Dyplom ukończenia Szlaku.

🐰 Króliki: Kolejarz, Hokeista, Żołnierz Pruski, Powstaniec Wielkopolski, Medyk, Napoleon, Skryba, Woj Piastowski, Bogaty Kupiec, Strażak, Rajca Miejski, Żużlowiec, Szofer i Degustator.

👑 Królowie: Przemysł II,  Bolesław Śmiały, Mieszko II, Bolesław Chrobry, Wacław II Czeski

Katedra gnieźnieńska.
Najcenniejszy zabytek Gniezna – gotycka Katedra Gnieźnieńska znajduje się na Wzgórzu Lecha. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, a w 1000 roku spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. Miejsce, gdzie koronowano pierwszych pięciu królów Polski. Największą atrakcją katedry są zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie. To dzieło średniowiecznych mistrzów przedstawia sceny z życia świętego Wojciecha, który stał się pierwszym patronem Polski. Pokonując ponad 240 schodów (wysokość 13 piętra) z tarasu widokowego katedry można podziwiać panoramę miasta.

Starówka i Rynek. Centralnym punktem gnieźnieńskiej starówki jest rynek z fontanną. Liczne kawiarenki, odrestaurowane kamienice, kwiaty i oświetlenie tworzą miłe miejsce na spędzenie tu czasu wolnego. 

Inne miejsca. 

🍺 Warto wstąpić do lokalnego browaru (działającego od 2018 roku) - Dobry Browar. Można tu wypić, można zjeść, można przenocować i można zwiedzić. Niestety, ze względu na trwającą pandemię dostępne były tylko wybrane gatunki piw (te które się warzą 2 miesiące), na piwo porter (proces warzenia 6 miesięcy) trzeba poczekać do jesieni.   

🍕 Atrakcyjny obiad zapewniła nam Restauracja Ristorante Italiano u stóp katedry jednak schowana przed turystami. W pięknym ogrodzie na wyciągnięcie ręki spacerowały pawie. Jeden z nich zaprezentował się nam w pełnej krasie. 

🏠 Nocowaliśmy w Hotelu Ibis Style

No to na spacer! :)

 




 






















































Gniezno, 5-7.06.2021



Komentarze

Copyright © Drążki.eu